Centrum Organizacji Pozarządowych zainaugurowało swoją działalność w marcu 2010 roku. Radom był drugim miastem na Mazowszu, które zdecydowało się na uruchomienie takiego centrum. Jak widać, to był strzał w dziesiątkę. Ten rok pokazał, że potrzeba utworzenia takiego miejsca była bardzo duża. Organizacje pozarządowe chętnie korzystają z pomocy pracowników Centrum, organizują tu również spotkania. - Myślę, że śmiało mogę użyć stwierdzenia, że stowarzyszenia znalazły tu swój dom - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.
Adres COP zna już chyba większość organizacji pozarządowych - ul. Struga 1. W budynku mieszczą się m.in. sale: komputerowa i wykładowa wyposażona w sprzęt multimedialny. Centrum prowadzone jest przez pracowników Referatu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego. Z pomieszczeń centrum organizacje istowarzyszenia korzystają bezpłatnie. Organizacje mogą korzystać z adresu COP i skrytek na dokumenty.
A teraz trochę statystyki:
W 2010 r. w COP zarejestrowało się 36 organizacji, na stałe z oferty placówki korzystały 22 podmioty, w tym grupy inicjatywne zamierzające utworzyć organizacje.
W ramach działalności Centrum organizowane i prowadzone były:
- posiedzenia organów opiniująco-doradczych, w tym Zespołu Konsultacyjnego ds. Współpracy Samorządu z Organizacjami Pozarządowymi oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych;
- bezpłatne szkolenia: z zakresu podstaw pozyskiwania funduszy unijnych, budowy wizerunku i umiejętności współpracy z mediami, Prawa Pracy i Ochrony Pracy, zawierania umów cywilnoprawnych
z bezpłatnego poradnictwa prawnego "Pro Bono" skorzystało 45 organizacji
pozarządowych.
W 2010 roku odbyło się 5 roboczych spotkań z organizacjami pozarządowymi z udziałem zaproszonych gości (w tym z Pełnomocnikiem Wojewody Mazowieckiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi ); "Kawiarenki Obywatelskie" RADOM- PRZYJAZNE MIEJSCE? DOBRE DECYZJE? AKTYWNI MIESZKAŃCY? - organizowane przez Stowarzyszenie BORIS (Sieć SPLOT) we współpracy z Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych samorządowców i mieszkańców. Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane z funkcjonowaniem samorządu.
W I kwartale 2011 r. Centrum odwiedziło aż 200 gości. W tej chwili z usług COP korzystają 22 organizacje, umowę na użyczenie pomieszczeń COP podpisało z 10 podmiotami.
Centrum przeprowadziło szkolenia z zakresu: Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Pozarządowych - zasady udzielania i rozliczania dotacji, nowego rozporządzenia w sprawie wzoru oferty, umowy i sprawozdania z realizacji zadania publicznego, działalności organizacji pozarządowych w świetle obowiązujących przepisów prawa.
Pracownicy Centrum pomagają również przy rozliczaniu zeznań podatkowych za 2010 rok osobom chcącym wesprzeć 1% radomskie organizacje pozarządowe. Z tych usług dotychczas skorzystało 150 osób na łączną kwotę prawie 2.400,00 zł - najwięcej przekazano na Caritas Diecezji Radomskiej i Hospicjum Królowej Apostołów).
W I kwartale tego roku z bezpłatnego poradnictwa prawnego "Pro Bono" - skorzystało 60 organizacji pozarządowych.
Działania planowane do realizacji w najbliższym czasie:
- szkolenie dla organizacji pozarządowych z zakresu nowego rozporządzenia w sprawie wzoru oferty, umowy i sprawozdania, które odbędzie się 13.05.2011r.
- posiedzenie inauguracyjne nowego składu Zespołu Konsultacyjnego ds.Współpracy Samorządu z Organizacjami Pozarządowymi.
- szkolenia dla pracowników radomskich Warsztatów Terapii Zajęciowej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w dniach 12, 14, 15.04.2011 r.
COP ma rok
Centrum Organizacji Pozarządowych właśnie obchodzi pierwszą rocznicę swego powstania. Prezydent miasta spotkał się z tej okazji z pracownikami COP.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu