Przypomnijmy – mieszkańcy bloku przy ul. Paderewskiego 2 budową myjni byli całkowicie zaskoczeni. Mieli pretensje do magistratu, że o planowanej budowie nie zostali poinformowani. Ich zdaniem lokalizacja takiej myjni pod ich oknami spowoduje hałas generowany całą dobę. Zwracają też uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa swoich dzieci, które w pobliżu mają górkę, na której bawią się o każdej porze roku, tymczasem zwiększony ruch pojazdów rodzi obawy o ich bezpieczeństwo. Protestujący zauważają również, że zbyt mała będzie odległość myjni od bloku, obiekt znajdzie się bowiem praktycznie tuż pod oknami i balkonami mieszkań budynku przy Paderewskiego 2. Do tego dochodzi jeszcze likwidacja zatoczki parkingowej na 30 miejsc czy ograniczenie drogi do garaży oraz parku i ścieżki rowerowej.
Dlatego też skierowali do prezydenta miasta pismo z załączonymi podpisami niezadowolonych lokatorów bloku, w którym te wszystkie uwagi zawarli. Odwiedzili też wiceprezydenta Igora Marszałkiewicza, zastępującego przebywającego an urlopie Andrzeja Kosztowniaka. Ten w odpowiedzi także na nasze pytanie w tej sprawie wyjaśniał:
- Rada miejska miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwaliła w 2010 roku - mówi wiceprezdent Igor Marszałkiewicz. - W tej chwili nie można już w tej sprawie nic zrobić, bo budowa jest prowadzona zgodnie z prawem i zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.
Wicerezydent Marszałkieiwcz dodał też, że nie jest szczęśliwy z powodu lokalizacji myjni akurat w tym miejscu.
- Szczerze mówiąc widziałbym tam bardziej zabudowę mieszkaniową z parterem o charakterze usługowym. Ale inwestor spełnił wszystkie wymagane warunki i to praktycznie zamyka sprawę.
Tymczasem jednak mieszkańcy nie zgadzają się z opinią magistratu. Po analizie uchwały 660/2010 Rady Miejskiej w Radomiu z dn 25.01.2010 w sprawie miejscowego zagospodarowania przestrzennego miasta Radomia dla obszaru Parku Gołębiów Północ stwierdzają, że zawarte w niej zapisy w żaden sposób nie wskazują na budowę automyjni w tym obszarze.
Wymieniają ich wiele, m.in. ewentualną uciążliwość lub szkodliwość dla środowiska wywoływaną przez obiekty nie mogącą wykraczać poza teren lokalizacji tych obiektów, co w przypadku automyjni jest oczywiste, zakaz lokalizacji bezodpływowych zbiorników na ścieki sanitarne i odprowadzenia ścieków do gruntu - myjnia samochodowa i urządzenia piorące nie spełniają tych zapisów, ponieważ posiadają zbiorniki bezodpływowe czy też zapis dopuszczający w tym miejscu lokalizację tymczasowych obiektów np. kiosków kolportażowych, handlowych lub gastronomicznych oraz małej architektury i reklam na terenach komunikacji publicznej, do których to obiektów myjnia nie należy. To tylko niektóre z wielu niezgodności, powodujących zdaniem protestujących, że myjnia w planowanej lokalizacji nie powinna powstać.
Ponadto mieszkańcy zauważają, że działka 213/46 znajduje się w obszarze SM „Gołębiów II”, która w 2009 r. wydzieliła się z Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i obecnie jest w fazie rozliczenia na drodze sądowej. Działka 213/46 jest zabezpieczeniem wzajemnych rozliczeń z RSM i decyzję o przynależności do SM podejmie Sąd prawomocnym wyrokiem.
W efekcie tych ustaleń mieszkańcy bloku przy ul. Paderewskiego 2 zwracają się do Rady Miejskiej w Radomiu o „rozstrzygnięcie spornej budowy całodobowej automyjni uwzględniając oczekiwania mieszkańców w oparciu o rzetelną analizę Ustawy Rady Miejskiej nr 667/2010 dot. planu zagospodarowania miejscowego”.
Na temat protestu mieszkańców bloku przy ul. Paderewskiego2 pisaliśmy tu: http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/1587 .