Choroba alkoholowa: jak pomóc choremu i sobie?
Mając w swoim najbliższym otoczeniu alkoholika często stawiamy sobie pytania: Co powinniśmy zrobić? Czego z kolei nie robić? Jak takiej osobie pomóc? Jak pomóc samemu sobie i swojej rodzinie? Czy możemy wpłynąć na zmianę postępowania takiej osoby?
Leczenie alkoholizmu wymaga poświęcenia i wyrzeczeń nie tylko od samej osoby uzależnionej, ale również ze strony jego najbliższych. Chorego nie należy traktować tak samo jak osoby zdrowej. Niezbędne jest natomiast uświadomienie sobie, że na jego zachowania zawsze trzeba patrzeć przez pryzmat choroby. Niestety, możliwości oddziaływania bezpośrednio na osobę uzależnioną od alkoholu są niewielkie, ale istnieje możliwość wpłynięcia pośrednio na alkoholika poprzez zmianę własnej postawy wobec niego. Najbliżsi alkoholika powinni dążyć do tego, by on sam podporządkował się określonemu przez nich rytmowi funkcjonowania.
Zalecenia dla rodziny i najbliższych alkoholika
Istotne są również ogólne zalecenia dla najbliższego otoczenia alkoholika:
- Nie można spożywać alkoholu z alkoholikiem i w jego obecności
- Nie można alkoholikowi pożyczać pieniędzy
- Trzeba unikać awantur – one nie mają znaczenia dla samego alkoholika, ale mogą mu dostarczyć argumentów przeciwko najbliższym. Nie wolno dać mu się też sprowokować
- Nie usprawiedliwiać, nie bronić alkoholika, nie osłaniać go i nie tłumaczyć
- Nie chować alkoholu przed alkoholikiem
- Nie straszyć go, nie szantażować, nie grozić mu
- Rodzina musi sama dawać sobie radę ze swoimi kłopotami, aby nie wywierać negatywnego wpływu na alkoholiku
- Nie można pozwolić, by strach spowodował, że najbliżsi zrobią coś, co alkoholik powinien sam zrobić dla siebie
- Nie powinno się alkoholika kontrolować. Ustalenie ilości spożywanego alkoholu jest praktycznie niemożliwe
- Nie wolno dawać się okłamywać alkoholikowi
- Nie wolno również dać mu się wykorzystywać
To jednak tylko przestrogi, a co można zrobić, aby alkoholikowi pomóc?
- Najgorsza decyzja to nie robić nic, choć wiele osób tak właśnie podchodzi do alkoholików.
- Nawet na chwilę nie można zapomnieć, że alkoholizm to choroba. Z alkoholikiem trzeba postępować tak, jak z chorym na inną poważną chorobę.
- Proces pomocy alkoholikowi należy rozpocząć od wyedukowania samego siebie. Zdobycie jak najszerszej wiedzy o alkoholizmie ułatwi nam postępowanie wobec chorego i pozwoli zrozumieć istotę choroby.
- Warto skontaktować się z profesjonalistami w tej dziedzinie. Specjaliści udzielają porad w przychodniach bezpłatnie. Przekonanie osoby uzależnionej od alkoholu do udziału w spotkaniach AA jest istotnym krokiem naprzód.
- Trzeba pamiętać. że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, nie należy więc spodziewać się natychmiastowych efektów leczenia. Bardzo prawdopodobne są nawroty, wsparcie dla osoby leczonej jest więc niezbędne.
- Bardzo ważna w leczeniu alkoholizmu jest cierpliwość, a ewentualne niepowodzenia nie powinny najbliższych zniechęcać.
- Warto zadbać o dobre relacje i stosunki z pozostałą częścią rodziny i przyjaciółmi. Nawet w tak trudnych chwilach nie można zamknąć się w swoim nieszczęściu i izolować od otoczenia.
- Alkoholicy bardzo często za swoją chorobę obwiniają innych, dlatego nie można wzbudzać w sobie poczucia winy. Przeciwnie, trzeba być świadomym własnej wartości.
- Ważne jest też, aby samemu sobie uświadomić, kiedy się alkoholikowi szkodzi, a kiedy pomaga. Tylko mocne zaangażowanie się w pomoc alkoholikowi, poparte wsparciem ze strony specjalistów może doprowadzić do celu.
W naszym cyklu artykułów przybliżymy Państwu problem alkoholizmu, pokażemy wielorakie konsekwencje z nim związane, a tym samym postaramy się Państwa przekonać ,że lepiej nie sięgać po tą wątpliwą przyjemność i poprzez to uniknąć wielu nieszczęść i cierpień.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów
Salus Et Facultas
w ramach:
Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.