Od stycznia nie wolno będzie handlować psami i kotami na targach czy giełdach; ukarany może zostać zarówno sprzedający, jak i kupujący. Nowelizacja zakazuje także prowadzenia targowisk, gdzie handluje się zwierzętami domowymi. Psa czy kota kupimy w hodowli albo w schronisku.
Funkcjonariusze radomskiej straży miejskiej, którzy patrolują targowiska, twierdzą, że w ostatnim czasie handlującymi szczeniakami na Korei, na Śląskiej czy Struga zniknęli prawie codziennie. Znowelizowana ustawa zlikwiduje natomiast psią giełdę w Słomczynie; tam oferuje się do sprzedaży nawet tysiąc czworonogów.
Nowela wprowadza również zakaz trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie; długość tej uwięzi nie może być krótsza niż trzy metry. Złamanie zakazu będzie wykroczeniem.
- Trudno w tej chwili powiedzieć, jakie sankcje grożą za zlekceważenie zapisów ustawy, bo nie ma do niej na razie rozporządzeń. Czekamy na nie – mówi Ryszard Soczówka, kierownik straży miejskiej. - Ale to nie znaczy, że nie będziemy reagować, gdy patrol natknie się na kogoś, kto trzyma psa na bardzo krótkim łańcuchu, albo gdy otrzymamy sygnał, że u kogoś pies jest trzymany na uwięzi przez całą dobę. Bo egzekwowanie tych właśnie zapisów ustawy o ochronie zwierząt w dużej mierze zależeć będzie od społecznej wrażliwości. Strażnicy nie są przecież w stanie stwierdzić, czy właściciel psa pozwala mu przez pół doby biegać swobodnie po podwórku; to mogą obserwować sąsiedzi.
Zdaniem Ryszarda Soczówki radomianie w coraz większym stopniu są uwrażliwieni na krzywdę zwierząt – strażnicy mają sporo interwencji dotyczących właśnie znęcania się nad czworonogami.
Znowelizowana ustawa zaostrza także kary dla dręczących zwierzęta - za znęcanie się sąd będzie mógł wymierzyć karę do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (obecnie rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat (obecnie dwa lata). Ponadto dręczyciela będzie można pozbawić prawa do posiadania zwierzaka na okres od roku do 10 lat. Wchodzące w życie od 1 stycznia prawo zakazuje również przycinania psom ogonów i uszu dla celów estetycznych, a myśliwi nie będą mogli odstrzeliwać błąkających się po lasach psów i kotów.
Gminom z kolei ustawa nakazuje opracowywanie co roku programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, obejmującego m.in. zapewnienie im miejsca w schronisku, sezonowe dokarmianie, poszukiwanie dla nich właścicieli, a także sterylizację lub kastrację.