Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W roku 2012 obchody DBI przypadają na 7 lutego.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów DBI jest Internet jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!", a ich celem będzie zwrócenie uwagi na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą pokazać seniorom jak poruszać się po Internecie, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci. Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl
KONKURS
Policjanci z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu przygotowali z tej okazji konkurs plastyczny. Do 29 lutego 2012 r. można nadsyłać prace na konkurs na temat Bezpieczeństwa w Internecie” skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
REGULAMIN KONKURSU NA PRACĘ ARTYSTYCZNĄ NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE
I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Celem Konkursu pozostaje wyłonienie autora najciekawszej pracy artystycznej, której główną ideę stanowi popularyzacja bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu takich jak: cyberprzemoc, kontakty z nieznajomymi, zagrożenia utraty prywatności online, pornografia dziecięca, szkodliwe treści, uzależnienia.
§ 2
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu 28 powiatów województwa mazowieckiego, tj.: białobrzeskiego, ciechanowskiego, garwolińskiego, gostynińskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, makowskiego, mławskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płońskiego, przasnyskiego, przysuskiego, pułtuskiego, płockiego, radomskiego, siedleckiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego.
§3
Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, ul. 11-go listopada 37/57, 26-600 Radom, zwany dalej organizatorem.
§4
Patronat nad konkursem obejmuje: p.o. Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji – mł. insp. Rafał Batkowski.
II
WARUNKI UCZESTNICTWA
§ 5
Do konkursu może przystąpić osoba spełniająca warunki, o których mowa w §2, zwana dalej uczestnikiem.
§6
Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne i dobrowolne.
§7
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę, której jest autorem.
§8
Uczestnik zobowiązany jest przesłać wykonaną przez siebie pracę w terminie do dnia 29 lutego 2012 roku, decyduje data stempla pocztowego na opakowaniu (kopercie), wraz z Oświadczeniem złożonym zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do niniejszego regulaminu, na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, ul. 11-go listopada 37/59 26-600 Radom
§9
Uczestnik zobowiązany jest umieścić na opakowaniu (kopercie) napis: Konkurs Bezpieczny Internet.
§10
Koszty związane z przesłaniem pracy konkursowej ponosi uczestnik.
III
PRACE KONKURSOWE i WYMOGI ICH DOTYCZĄCE
§11
Prace konkursowe powinny promować właściwe wzorce społeczne, inicjować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz wpisywać się w tegoroczne hasło obchodzonego na całym świecie Dnia Bezpiecznego Internetu: Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!
§12
Technika (rysunki malowane zarówno farbami jak i kredkami, wyklejanki, oleje, grafiki, wycinanki i inne) oraz sposób wykonania prac konkursowych pozostają dowolne.
§13
Uczestnik według swojego uznania może wybrać zarówno formę (grafika, plakat, projekt ulotki, gra planszowa, zawieszka, breloczek do kluczy, naklejka, broszka/przypinka np. do torby i inne), jak i sposób przekazu, z zastrzeżeniem postanowień zawartych w §11, prezentowanych treści.
§14
Prace mogą zostać opatrzone treściami o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym.
IV
POSTANOWIENIA ZWIĄZANE z PRZEBIEGIEM KONKURSU
§15
W celu przeprowadzenia Konkursu powołuje się Jury składające się z policjantów, pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, przedstawicieli Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie
§16
Prace konkursowe zostaną poddane ocenie Jury w terminie do dnia 19 marca 2012 roku.
§17
Autorzy najlepszych prac artystycznych zostaną nagrodzeni i otrzymają listy gratulacyjne.
§18
Informacje o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.kwp.radom.pl.
§19
Ogłoszenie oraz uroczyste wręczenie nagród autorom zwycięskich oraz wyróżnionych prac nastąpi w terminie do 30 marca 2012 roku. Laureaci konkursu zostaną telefonicznie i e-mailowo powiadomieni o wynikach oraz terminie wręczania nagród.
V
PRAWA ORGANIZATORA
§20
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo, z zaznaczeniem autora, do:
1. nieodpłatnego wykorzystania zgłoszonych prac w działalności informacyjnej oraz profilaktycznej,
2. wydawania i rozpowszechniania, również w formie elektronicznej oraz Internecie, wszelkich materiałów promocyjnych, informacyjnych, wydawniczych i innych z wykorzystaniem nadesłanych prac,
3. publicznego wystawiania i wyświetlania na wszelkich imprezach otwartychi zamkniętych zgłoszonych prac.
§21
Nagrodzone prace będą wykorzystywane w codziennej służbie oraz popularyzowane w środowisku dzieci i młodzieży, z zaznaczeniem autora pracy, przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz jej podległe Komendy Powiatowe i Miejskie Policji.
***********************************************
Debata w szkole
Także jutro tj. 7 lutego o godz. 12 w Europejskim Gimnazjum Językowym przy ul. Sienkiewicza 8 w Radomiu odbędzie się debata dotycząca internetu w krajach UE, w której wezmą udział policjanci Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.
***********************************************
Policjanci pocz@tują
Kolejny raz mazowieccy policjanci wezmą także udział w czacie internetowym. Czat odbędzie się jutro tj. 7 lutego od godz.13 na portalu sympatia.pl. Internet jest miejscem skąd bardzo wiele osób czerpie swoją wiedzę. Nie ma dnia, abyśmy nie przeglądali stron www. Są osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez serfowania w ogólnoświatowej sieci. Jednak Internet to nie tylko wirtualne spotkania po latach, czy możliwość znalezienia pracy, to niestety także zagrożenia. Jak uniknąć tych bardziej i mniej popularnych zagrożeń będzie można dowiedzieć się z czatu, w którym wezmą udział policjanci z Wydziału Prewencji oraz Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu. Początek wirtualnego spotkania o godz.13.