- Dziękuję wszystkim wnioskodawcom, którzy kolejny raz wykazali się dużą kreatywnością i zgłosili wiele ciekawych, różnorodnych projektów. Dziękuję także osobom, które wzięły udział w głosowaniu. W tym roku mieliśmy rekordową frekwencję. Widać, że radomianie coraz mocniej doceniają Budżet Obywatelski jako narzędzie dające im realny wpływ na zmiany zachodzące w naszym mieście. Tak jak co roku, wybrane przez radomian projekty znajdą się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta - mówi prezydent Radosław Witkowski.
- W tym roku lista zwycięskich projektów jest krótsza niż w poprzednich latach. Decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej uniemożliwiła bowiem wprowadzenie, tak jak to robiliśmy dotychczas, podziału zgłoszonych projektów na kategorie kwotowe oraz na wydzielenie grupy projektów instytucjonalnych. W efekcie wszystkie znalazły się na jednej liście. Na szczęście Sejm przyjął już zgłoszoną przez posła Konrada Frysztaka poprawkę do ustawy i w przyszłym roku możliwy będzie powrót do sprawdzonych rozwiązań - dodaje wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
W tegorocznym głosowaniu najwięcej punktów uzyskał projekt budowy boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy Zespole Szkół Zawodowych im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”. Będzie ono miało wymiary 76x42 metry. Zgodnie z propozycją wnioskodawców zostanie też zamontowane oświetlenie.
Na drugim miejscu pod względem liczby uzyskanych punktów znalazł się projekt budowy integracyjnego placu zabaw przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4. Mają tam zostać zamontowane urządzenia, z których w równym stopniu będą mogły korzystać wszystkie dzieci, także z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Trzecie miejsce zajął projekt „Aktywny Radom” zakładający zwiększenie dostępności do aktywności fizycznej wszystkich mieszkańców Radomia bez względu na wiek, płeć i umiejętności. Projekt przewiduje wyposażenie klubów sportowych w nowoczesne systemy interaktywnego treningu sportowego oraz wyposażenie obiektów sportowych. Planowane są również zajęcia rekreacyjne i profilaktyczne dla osób 55+, w tym aqua fitness, nordic-walking oraz „zdrowy kręgosłup”.
Kolejny projekt wybrany w głosowaniu to „Kompleksowe wspieranie zdrowia prokreacyjnego wśród mieszkańców Radomia”. Jego celem jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.
Wśród zwycięskich projektów, jak co roku, znalazła się też budowa ścieżek rowerowych. Tym razem mają one powstać wzdłuż fragmentów ulic Energetyków, Limanowskiego, Okulickiego i Piastowskiej.
W Budżecie Obywatelskim 2023 znajdzie się też projekt „Radom na szlakach ekstraklasy”. Zakłada on umieszczenie tablic pamiątkowych w miejscach związanych z występami wszystkich radomskich drużyn rywalizujących na najwyższym szczeblu rozgrywek, w tym np. na obiektach MOSiR, w sąsiedztwie radomskiego lotniska czy szkół. Całość projektu uzupełni album ze wskazaniem miejsc, krótkiej historii i dni chwały najpiękniejszych lat radomskiego sportu.
Przypomnijmy, że w tym roku radomianie mogli wybierać spośród 185 zgłoszonych propozycji. W głosowaniu wzięło udział ponad 31,5 tysiąca osób.