Akt Proklamacji Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu odczytał aktor Jan Krzysztof Szczygieł podczas mszy św. Akt zostanie umieszczony w murach najstarszej świątyni Radomia - kościele Św. Wacława.
Na uroczystość przybyli członkowie Bractwa wraz z rodzinami i znajomymi, ale także osoby zainteresowane historią Radomia i Bractw Kurkowych i liczni mieszkańcy Radomia. Formalne podpisanie dokumentów założycielskich, nastąpiło w SCM Arka, gdzie do historycznego zdjęcia stanęli założyciele Bractwa.
Członkowie założyciele Bractwa to grupa 42 mężczyzn. Idea powołania do życia Bractwa zrodziła się podczas wystawy dotyczącej tradycji krakowskiego Bractwa, eksponowanej w lisopadzie ub. r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wówczas to właśnie znani radomianie, Sławomir Adamiec i Mariusz Fogiel, zdecydowali się podjąć trud zorganizowania Bractwa także w Radomiu.
Radny Sławomir Adamiec powiedział portalowi Radom24: - Bardzo się cieszę, że udało się proklamować w Radomiu Bractwo Kurkowe. Wyrażam przekonanie, iż nasze stowarzyszenie będzie dumą i wizytówką miasta. Chcemy pielęgnować historyczne i patriotyczne postawy wśród społeczeństwa i członków, upowszechniać w społeczeństwie zainteresowania historią Radomia i Polski oraz tradycją bractw kurkowych, ale także szeroko promować miasto i jego kulturę, nie zapominając przy tym o działalności charytatywnej, społecznej, ale i samopomocy.
Stowarzyszenie, którego członkami mogą być wyłącznie mężczyźni, będzie miało wymiar elitarny. Zamierza ono skupić ludzi o nieskazitelnej opinii i wysokim statusie zawodowym i społecznym. Będzie natomiast – jak zapowiada Sławomir Adamiec – całkowicie pozbawione jakichkolwiek wpływów i uwarunkowań politycznych, choć jak zaznacza, członkami Bractwa są i mogą zostawać także osoby udzielające się w działalności politycznej.
Bractwo w przyszłości na różnego rodzaju imprezach i uroczystościach będzie występowało w tradycyjnych strojach z pełnym rynsztunkiem. Właśnie 20 stycznia, dzień powstania, ale także dzień wspomnienia swego patrona, stanie się uroczystym świętem obchodzonym przez Bractwo. W maju odbędą się pierwsze zawody strzeleckie.
W trakcie spotkania założycielskiego wybrano władze Bractwa. Jego Hetmanem został radny rady miejskiej w Radomiu Sławomir Adamiec, zastępcą Hetmana, czyli Regimentarzem - Krzysztof Szewczyk (na co dzień dyrektor PG nr 12), Kanclerzem - znany radomski piekarz i byly radny Mariusz Fogiel, Podkanclerzym - Marek Niedżwiecki, Podskarbim zaś Konrad Gałka. Piątka ta tworzy tzw. Radę Bracką. Ponadto na czele Komisji Referendalnej stanął Artur Belowski, na czele Trybunału Honorowego jako Referendarz Generalny - radny Marek Szary, powołano też Stałą Komisję Statutową, w skład której wszedł m.in. radny Waldemar Kordziński. W szerokim spektrum społecznym Bractwa znalazły się również osoby duchowne: ks. dr Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego oraz bernardyn ojciec Józef Wręczycki.
Więcej zdjęć z uroczystości w naszej Galerii na stronie głównej portalu.