PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. W zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych:
Nie stosuj bezpieczników o większej mocy niż dopuszczalna, nie naprawiaj ich samodzielnie; Używaj tylko tyle odbiorników prądu elektrycznego na ile obliczono moc instalacji elektrycznej nadmierne obciążenie instalacji powodujeprzegrzewanie się przewodów oraz wypalanie styków w gniazdkach i puszkach rozgałęźnych; Nie włączaj jednocześnie opiekacza, żelazka i czajnika - powoduje to duże obciążenie eksploatowanej instalacji; Nie używaj urządzeń uszkodzonych, niesprawnych technicznie; Zlecaj przeglądy techniczne urządzeń elektrycznych wyłącznie osobom uprawnionym do ich wykonywania, Nie ustawiaj sprzętu telewizyjnego i radiowego w niewentylowanych regałach, na półkach obłożonych książkami i innymi materiałami palnymi - przez powolne i długotrwałe nagrzewanie zakurzonych przedmiotów może dojść do ich zapalenia; Nie wykonuj prowizorycznych podłączeń do instalacji elektrycznej; Używaj tylko urządzeń elektrycznych posiadających krajowe atesty; Nie ustawiaj elektrycznych urządzeń grzewczych w pobliżu materiałów palnych (mebli, firanek, itp.), - zachowaj odległość minimum 50 cm.
2. W zakresie eksploatacji urządzeń gazowych:
Zlecaj okresowe czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych - niedrożne mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody (piecyki gazowe); Nie zatykaj przewodów wentylacyjnych - w urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, nastąpi niezupełne spalanie gazu, którego produktem może być trujący, niewyczuwalny tlenek węgla, (CO); Nie ogrzewaj pomieszczeń kuchnią gazową - takie praktyki mogą się skończyć poważnym zatruciem organizmu; Nie przechowuj butli w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu (np. w piwnicach), ponieważ gaz propan-butan jest cięższy od powietrza, może zalegać w pomieszczeniu grożąc wybuchem; Nie przechowuj w mieszkaniu niepodłączonych butli gazowych; Używaj urządzeń gazowych posiadających atesty i dopuszczenia.
Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych ani okien! Dbaj o prawidłową wentylację w budynku -rozszczelniaj okna! Dokonuj przeglądu przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych!
Bądź ostrożny - nie dopuść do pożaru
Okres zimowy to czas szczególnego zagrożenia pożarowego w naszych domach i mieszkaniach. Niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas ogrzewania i dogrzewania naszych mieszkań elektrycznymi i gazowymi urządzeniami grzewczymi stwarza duże ryzyko powstania pożaru. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego przypomina o podstawowych zasadach pozwalających zmniejszyć niebezpieczeństwo wybuchu pożaru lub zatrucia czadem.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu