Na czipowanie i sterylizację psów w tegorocznym budżecie miasta przeznaczonych zostało 100 tys. zł. Elektroniczny identyfikator nie tylko pozwoli na odnalezienie zwierzaka, ale także pozwoli sprawdzić, czy pies się zgubił czy został przez właściciela porzucony. Czipa wszczepia się tylko raz w życiu zwierzaka. Urządzenie zawiera unikatowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie. Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. W czipie może zawrzeć informacje o rasie i maści psa, jego imię, wiek, a także dane właściciela. Trwałość urządzenia określana jest na kilkadziesiąt lat, co oznacza, że odczytanie zawartych w nim danych będzie możliwe nawet długo po śmierci zwierzęcia. Radomskie czipy zostaną wprowadzone do międzynarodowej internetowej bazy danych połączonej z ogólnopolską Bazą Danych Zwierząt Znakowanych.
Zanim czipowanie się rozpocznie, radni muszą wprowadzić obowiązek znakowania psów. Zgodnie ze proponowanymi zmianami w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Radomia, właściciele będą musieli zaczipować psa w ciągu 30 dni od daty jego nabycia. W przypadku szczeniąt posiadacze mają ten obowiązek po ukończeniu przez zwierzaka trzeciego miesiąca życia.
Koszty oznakowania psów bezdomnych ma ponosić miasto. Niewykluczone także, że w ramach zachęcenia mieszkańców do czipowania, pierwsi chętni będą mogli zaczipować czworonoga bezpłatnie. Z takąpropozycją wyszedł Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
Nowy regulamin zabrania ponadto hodowli zwierząt domowych w blokach czy na terenie zabudowy szeregowej i bliźniaczej, na nieruchomościach o zabudowie jednorodzinnej położonych na terenach zabudowy wielorodzinnej oraz na nieruchomościach położonych na terenach intensywnej zabudowy jednorodzinnej. Psów i kotów nie będzie też można trzymać na strychach bloków, w piwnicach i na klatkach schodowych.
Nad zmianami w regulaminie radni będą debatować w poniedziałek, 26 września.