Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Archeolodzy wrócą na Piotrówkę. Będzie umowa z PAN-em

nika 2011-06-12 13:00:00

Za kilka tygodni archeolodzy powrócą na Piotrówkę. Umowa z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk ma być podpisana w najbliższych dniach.

Wykopaliska na grodzisku rozpoczęły się w ubiegłym roku. Od razu i archeolodzy, i miasto założyli, że potrwają kilka, a może nawet kilkanaście lat. Jednak zakres prac, w dużym stopniu uzależniony od posiadanych funduszy, ustalany jest co roku i potwierdzany stosowną umową z PAN-em.

- Jeszcze trwa ustalanie szczegółów umowy z Polską Akademią Nauk, ale badania na pewno będą w tym roku kontynuowane – powiedziała nam Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu.

Przed rokiem archeolodzy prowadzili wykopaliska na majdanie, szukając śladów kościoła św. Piotra, od którego gród wziął swoją nazwę, a także zbadali wał i próbowali odkryć, dokąd mogła prowadzić droga, na którą natrafili naukowcy w latach 60. Pozostałości świątyni nie znaleźli, ale za to w ostatnich dniach prac odkopali dużą, drewnianą konstrukcję w centralnym punkcie grodziska. Zdaniem archeologów to prawdopodobnie pochodząca ze średniowiecza studnia. Na dokładne oględziny zabrakło czasu; naukowcy wrócą do obiektu w tym roku. Z kolei szukając wczesnośredniowiecznej drogi archeolodzy odkryli fragmentu mostu przez Mleczną. To prawdziwa sensacja, bo o tej przeprawie nic nie było dotychczas wiadomo. Dokładny wiek mostu można stwierdzić na podstawie badań próbek drewna; bez nich oszacowano wstępnie, że pochodzi z XI-XII wieku.

Niespodzianek nie przyniósł, starannie przebadany, wał wokół grodu. Może poza jedną – okazał się solidną i potężną konstrukcją, co - zdaniem Macieja Trzecieckiego, kierownika wykopalisk – oznacza, iż w budowę grodziska nad Mleczną musiało inwestować państwo. Radom był więc znaczącym ośrodkiem w państwie pierwszych Piastów.

Ubiegłoroczne badania kosztowały 660 tys. zł, z czego 150 tys. dała Polska Akademia Nauk. Archeolodzy dostali też 200-tysięczny grant z ministerstwa na opracowanie materiałów zgromadzonych podczas wykopalisk milenijnych.

Na terenie grodziska Piotrówka miasto planuje utworzyć skansen archeologiczny.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych