Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Apel policji: Bezpieczne wakacje

dag, Justyna Leszczyńska 2011-07-12 12:03:00

Wakacje trwają, jedni zaczynają urlopy, inni natomiast na swój urlop jeszcze czekają. Pamiętajmy jednak, aby nasze wakacje były bezpieczne.

 

Jeżeli wybieramy się w podróż swoim pojazdem należy dokonać przeglądu, upewniając się, ze samochód jest sprawny technicznie i reagować na wszelkie sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. Pojazd powinien być też odpowiednio wyposażony, powinien posiadać gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy. 
Opuszczając samochód należy zabrać ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu, włączając jednocześnie system alarmowy. Nie zostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty należy chować w bagażniku. W czasie jazdy pojazd powinien być zamknięty od wewnątrz i nie powinniśmy zabierać przygodnych pasażerów, zwłaszcza
poza obszarem zabudowanym. Jeśli parkujemy pojazd poza parkingiem trzeba zwrócić uwagę, aby było ono dobrze oświetlone. Podróżując pociągiem lub autobusem, szczególną ostrożność należy zachować na dworcach, gdzie zwykle występuje duży tłok i można wtedy stać się ofiarą kieszonkowca. Należy uważać przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu czy autobusu i nie pozostawiać bagażu bez opieki, zwłaszcza torebek podręcznych. Torebki i podręczne plecaki należy nosić z przodu i czasie podróży mieć przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Pieniądze najlepiej podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić w różnych częściach odzieży. Bądźmy nieufni w stosunku do nieznanych nam osób, zwłaszcza gdy podróżujemy sami. Powinniśmy wykazać się ostrożnością w przypadku szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy czy kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach. Wyjeżdżając w podróż autokarem należy ocenić sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. W przypadku, gdy jest to dłuższa podróż należy upewnić się, że kierowca ma zmiennika. Przypominamy, że kontrole autokarów prowadzi radomska "drogówka" w Radomiu na ulicy Mierzejewskiego. 

Uczestnictwo w ruchu drogowym wszystkich nas zobowiązuje do stosowania priorytetowej zasady: należy pamiętać o bezpieczeństwie innych i swoim, unikać sytuacji, które mogłyby spowodować zagrożenie. Dlatego uważnie obserwujmy wszystko, co dzieje się wokół nas. Dostosowujmy swoje zachowanie do zmieniających się na drodze warunków, co pozwoli na odpowiednią reakcję w przypadku niebezpieczeństwa.

O mieszkania i domy w czasie wakacyjnych wyjazdów należy zadbać szczególnie. Nie należy zostawiać kluczy pod wycieraczką lub w innym umówionym miejscu. Jeżeli wyjeżdżamy dobrze byśmy wcześniej poprosili zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela. Aby otwierał okna i włączał wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń. Pamiętajmy, aby na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Wskazane jest zanotowanie marek i typów posiadanych przedmiotów, ich cechy charakterystyczne. W przypadku kradzieży bądź zagubienia łatwiej będzie można je
rozpoznać i udowodnić, że są nasza własnością. Należy uważać na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi i przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Taka przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie nasze bądź sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło. Gdy jednak po powrocie okazałoby się, że dokonano włamania - należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać. Pamiętajmy, że najlepiej zabezpieczymy posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce szafki pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których na pewno zajrzy
włamywacz. Nie powinniśmy w żadnych okolicznościach opowiadać obcym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu, w którym je trzymamy. Jeśli mieszkamy w wolno stojącym domu należy zabezpieczyć go m.in. poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia. Czy to w domku, czy też w bloku zawsze starajmy się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujemy się wtedy wzajemnie, aby uczulić
na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste. Poprośmy, aby sąsiedzi regularnie odbierali listy ze skrzynki. Nie wpuszczajmy do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania. Pamiętajmy, że włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę" w ciemno. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczulmy dzieci na tego typu kontakty i uświadamiajmy im, czym może to grozić.    

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych