Ramię w ramię
Żołnierze z Kanady w ramach Polskiej Grupy Zadaniowej działali w Polsce od końca kwietnia. W ramach współpracy przedstawiciele Kanadyjskich Sił Zbrojnych współdziałali z żołnierzami funkcjonujących na Mazowszu 5 i 6 Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze na punktach wspólnie z mazowieckimi terytorialsami udzielali m.in. dzięki znajomości języka ukraińskiego - pomagali w komunikacji na linii żołnierze - uchodźcy. Kanadyjscy żołnierze wspierali również funkcjonowanie punktu wizowego (Visa Application Centre), który umożliwiał uchodźcom osiedlenie się w Kanadzie.
Polsko-kanadyjska współpraca rozpoczęła się 21 kwietnia. W ciągu trzech miesięcy na punktach recepcyjnych i informacyjnych na Dworcu Zachodnim, Dworcu Centralnym oraz na halach PTAK WARSAW EXPO ramię w ramię służbę każdej doby pełniło w sumie 60 żołnierzy, w tym blisko 30 przedstawicieli Polskiej Grupy Zadaniowej Sił Zbrojnych Kanady.
- Obecność żołnierzy z Kanady była dla nas dużym wsparciem. Współpraca odbywała się na wysokim poziomie, obserwowaliśmy ich profesjonalizm i duże zaangażowanie w prowadzone działania. Dzięki temu mogliśmy jeszcze sprawniej udzielać pomocy uchodźcom z Ukrainy – mówi ppor. Katarzyna Dudek – koordynator punktu na Dworcu Centralnym.
Kanadyjczycy służbę w Polsce zakończyli 24 lipca, natomiast żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą obsługiwać punkty w Warszawie do końca lipca.
Spotkanie podsumowujące w siedzibie 6MBOT
W ostatnich dniach przedstawiciele Kanadyjskich Sił Zbrojnych na czele z dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej - ppłk. Michaela Godarda odwiedzili siedzibę 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem spotkania było podsumowanie trzymiesięcznej współpracy, wymiana spostrzeżeń oraz wniosków płynących ze wspólnych działań.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały uzbrojenie oraz sprzęt będące na wyposażeniu 6MBOT. Żołnierze zaprezentowali m.in. broń strzelecką, sprzęt łączności, opto-elektronikę oraz pojazdy wykorzystywane podczas działań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Goście z Kanady zapoznali się z informacjami dotyczącymi funkcjonowania, szkoleń i tradycji Wojsk Obrony Terytorialnej. Mieli również możliwość obserwowania szkolenia strzeleckiego.