Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Mniej lub bardziej znani piłkarze urodzeni w Radomiu

Artykuł sponsorowany 2023-10-04 09:27:00

W Radomiu na przestrzeni ostatnich 70-ciu lat przyszło na świat wielu utalentowanych piłkarzy. Swoją przygodę z piłką zaczynali w miejscowych klubach. Kim są? W jakich drużynach grali? Kto z nich zrobił największą karierę? Jakie są ich największe sukcesy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Przypominamy tych którzy zagrali w najwyższej klasie rozgrywkowej dawnej I lidze lub w obecnej Ekstraklasie. Zapraszamy do lektury!

Janusz Pietrasik

Janusz Pietrasik urodził się 4 sierpnia 1959 roku. Jest wychowankiem Radomiaka, w którego barwach odniósł swój największy sukces w piłkarskiej karierze. Chodzi o awans do I ligi, do którego doszło w sezonie 1983/1984. Grał wtedy na pozycji prawoskrzydłowego. 

Może pochwalić się jedenastoma występami na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Po zakończeniu kariery został nauczycielem WF-u, a następnie zaczął trenować radomską młodzież. W sezonie 1993/1994 prowadził też przez chwilę pierwszą drużynę Radomiaka.

Leszek Zgutka

Leszek Zgutka też należał do zespołu, który w 1984 roku wywalczył historyczny awans do I ligi. Zanim jednak do tego doszło, przeszedł w Radomiaku wszystkie etapy szkolenia. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym rozegrał 6 spotkań. Występował na pozycji pomocnika.

Na świat przyszedł 2 stycznia 1956 roku. Barwy klubu z Radomia reprezentował w latach 1976-1985. Niestety, jako kibic, nie doczekał powrotu swojego ukochanego klubu do Ekstraklasy. Zmarł 12 października 2014 roku.

Tomasz Dziubiński

Kolejnym urodzonym w Radomiu piłkarzem jest Tomasz Dziubiński. Przyszedł na świat 8 lipca 1968 roku. W przeciwieństwie do wcześniejszych bohaterów piłkarską karierę rozpoczął w miejscowej Broni, w której występował do 1988 roku. Następnie grał w Wiśle Kraków oraz w klubach z Belgii i Francji.

W sezonie 1990/1991 został królem strzelców I ligi. Z belgijskim Club Brugge sięgnął po mistrzostwo oraz Superpuchar. Może się też pochwalić tym, że jako pierwszy Polak zdobył bramkę w Lidze Mistrzów. Po zakończeniu kariery wrócił do Radomia i rozpoczął pracę jako trener.

Kazimierz Przybyś

Innym wychowankiem Broni Radom jest urodzony 11 lipca 1960 roku Kazimierz Przybyś. Swoją karierę kontynuował później w Śląsku Wrocław i Widzewie Łódź. Z tym drugim klubem zdobył Puchar Polski oraz grał w Pucharze UEFA. Dobre występy zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski.

Przybyś ma na swoim koncie 15 występów z orzełkiem na piersi. Wystąpił m.in. na mistrzostwach świata w Meksyku w 1986 roku. Karierę zakończył w wieku 31 lat. Całkowicie odszedł od piłki i otworzył hurtownię dziewiarską, którą prowadzi do teraz.

Zbigniew Wachowicz

Zbigniew Wachowicz urodził się 12 stycznia 1972 roku. Jego pierwszym klubem był miejscowy Radomiak. Później reprezentował barwy m.in.: Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Stomilu Olsztyn, KSZO Ostrowiec czy Stali Stalowa Wola. W swoim piłkarskim CV ma też dwa zagraniczne zespoły: Rovaniemi Palloseura i FC Orania Vianden.

Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenerskiej. W sezonie 2007/2008 objął pierwszy zespół Radomiaka, z którym awansował do III ligi. Był asystente trenerów Radomiaka w Ekstraklasie, Dariusza Banasika, Marusza Lewandowskiego i do niedawna obecnego, Constantina Galcy. Efekty gry Radomiaka  może śledzić każdy, kto posiada Fortuna kod promocyjny, ponieważ daje on dostęp do szeregu statystyk oraz możliwość śledzenia wyników na żywo. Dzięki niemu można też otrzymać Fortuna bonus powitalny.

Rafał Siadaczka

W Broni Radom swoje pierwsze piłkarskie nauki pobierał też urodzony 21 lutego 1972 roku Rafał Siadaczka. Na swoim koncie ma też występy w barwach Radomiaka, jednak kibice w Polsce zapamiętali go głównie z jako zawodnika Widzewa. Z łódzkim klubem dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski oraz uczestniczył w Lidze Mistrzów.

Dobrymi występami w lidze zapracował sobie na powołanie do kadry narodowej. W reprezentacji wystąpił łącznie 17 razy i zdobył dwie bramki. Po zakończeniu kariery całkowicie odszedł od futbolu. Wraz z dawnymi kolegami z boiska otworzył skład budowlany w Białobrzegach.

Mirosław Siara

Jednym ze wspólników Siadaczki jest Mirosław Siara. Przyszedł na świat 9 kwietnia 1971 roku. Jego pierwszym klubem, w którym zadebiutował jako senior, był Radomiak, w którym grał do 1994 roku.

Następnie przeniósł się do Amiki Wronki, gdzie trzykrotnie zdobył Puchar i raz Superpuchar Polski. Miał okazję zagrać też w rozgrywkach Pucharu UEFA. W jego piłkarskim CV można znaleźć też takie drużyny, jak: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czy Arka Gdynia.

Paweł Sasin

Kolejnym zawodnikiem z Radomia, który ma na swoim koncie występy w Ekstraklasie, jest Paweł Sasin. Urodził się 2 października 1983 roku. Jego pierwszym klubem był miejscowy Beniaminek, z którego przeniósł się do SMS-u Wrocław, a następnie Śląska.

Sasin dość często zmieniał kluby. Występował m.in. w: Lechu Poznań, Koronie Kielce, Cracovii, Warcie Poznań, ŁKS-ie Łódź, Arce Gdynia czy Dolcanie Ząbki. Na dłuższy czas zakotwiczył jedynie w Górniku Łęczna, w którym występował przez ponad 7 lat.

Tomasz Kupisz

Tomasz Kupisz przyszedł na świat 2 stycznia 1990 roku. Piłkarskiego abecadła uczył się w Juniorze Radom. Tam został wypatrzony przez trenera kadry Mazowsza oraz MKS-u Piaseczno. W 2007 roku trafił do angielskiego Wigan Athletic, gdzie występował głównie w rezerwach.

Po powrocie do Polski został zawodnikiem Jagiellonii Białystok. W 2013 roku rozpoczął wędrówkę po włoskich zespołach. Grał m.in. w: Chievo, Cesena, Ascoli, Bari, Livorno czy Salernitanie. Po 9 latach powrócił do ojczyzny i ponownie trafił do “Jagi”.

Piotr Wlazło

Urodzony 3 czerwca 1989 roku Piotr Wlazło, rozpoczął swoją przygodę z piłką w Radomiaku Radom. Z krótką przerwą na pobyt w Widzewie, grał tam do 2013 roku. Wtedy przeniósł się do Wisły Płock.

Tam doczekał się debiutu w Ekstraklasie. Miało to miejsce w lipcu 2016 roku. Parę miesięcy później zdobył swojego pierwszego gola na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Obecnie jest zawodnikiem Stali Mielec.

Mateusz Radecki

Mateusz Radecki urodził się 2 kwietnia 1993 roku. Jego pierwszym klubem był Młodzik 18 Radom. Jako junior trenował też w Widzewie i Radomiaku. W tym drugim klubie zadebiutował w drużynie seniorów.

W 2016 roku został zawodnikiem Wigier Suwałki, a dwa lata później przeniósł się do Śląska Wrocław, gdzie zadebiutował w Ekstraklasie. Na dwa sezony powrócił do rodzinnego Radomia, by w 2022 roku trafić do GKS-u Tychy, w którym gra do teraz.

Paweł Tarnowski

Paweł Tarnowski przyszedł na świat 28 czerwca 1990 roku. Piłkarskiego abecadła uczył się w dwóch radomskich klubach: Michałowie i Beniaminku. W wieku 18 lat został zawodnikiem Radomiaka, w którym grał do 2012 roku.

Od 2013 roku zaczęła się jego wędrówka po polskich klubach. Grał m.in. w: Polonii Warszawa, Dolcanie Ząbki, Podbeskidziu Bielsko-Biała, ponownie Radomiaku, Zniczu Pruszków i Ursusie Warszawa. W 2023 roku powrócił do drużyny “Czarnych Koszul”.

Bartosz Nowak

Bartosz Nowak to aktualny mistrz Polski w barwach Rakowa Częstochowa. Zanim jednak do tego doszło, to zawodnik urodzony 25 sierpnia 1993 roku musiał przejść daleką drogę. Rozpoczęła się ona w Juniorze Radom i prowadziła przez takie kluby, jak: Gwarek Zabrze, Polonia Bytom, Miedź Legnica, Stal Mielec, Ruch Chorzów i Górnik Zabrze.

Dobrymi występami w tym ostatnim zespole zapracował sobie na transfer pod Jasną Górę. Wraz z kolegami z Rakowa miał okazję grać w eliminacjach do europejskich pucharów. W tym sezonie być może doczeka się debiutu w Lidze Europy.

Maciej Świdzikowski

Maciej Świdzikowski urodził się w Radomiu 9 września 1989 roku. Jest wychowankiem miejscowego Beniaminka, z którego przeniósł się AON Rembertów, a później Legii Warszawa. W stołecznym klubie występował w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy.

W 2009 roku powrócił do Radomiaka. W rodzinnym mieście grał przez ponad 13 lat. Zaliczył w tym czasie 280 spotkań. Jego ostatnim klubem był KTS Weszło.

Michał Karbownik

Michał Karbownik przyszedł na świat 13 marca 2001 roku. Na pierwszy trening piłki nożnej trafił w miejscowości Kowala. Następnie przeniósł się do Młodzika 18 Radom, a w 2015 roku wylądował w Legii Warszawa.

W stołecznym klubie początkowo występował w drużynach juniorskich i rezerwach. Na początku sezonu 201/9/2020 zadebiutował w Ekstraklasie. Został odkryciem sezonu i wyjechał do Brighton. Obecnie jest piłkarzem Herthy Berlin. Ma na swoim koncie 4 występy w reprezentacji Polski.

Jakub Nowakowski

Jakub Nowakowski przyszedł na świat 11 października 2001 roku. Jest wychowankiem Radomiaka, w którym grał do 2020 roku. Wtedy na krótki czas trafił do Bytovii Bytów.

W sezonie 2021/2022 doczekał się debiutu w Ekstraklasie. Łącznie na najwyższym poziomie rozgrywkowym wystąpił 18 razy. Obecnie jest zawodnikiem Bruk-Bet Termalica Nieciecza, gdzie występuje na pozycji pomocnika.

Jakub Snopczyński

Jakub Snopczyński to jeden z najmłodszych opisywanych przez nas bohaterów. Urodził się 5 lipca 2005 roku. Jest wychowaniem Radomiaka, w którym przeszedł po kolei wszystkie szczeble szkolenia.

W wieku 16-lat podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Dobre występy w drużynach juniorskich oraz rezerwach zaowocowały debiutem w Ekstraklasie. Miało to miejsce 15 maja 2022 roku podczas meczu z Wisłą Kraków.

Dawid Drachal

Dawid Drachal to rówieśnik Snopczyńskiego. Urodził się 31 stycznia 2005 roku. Jest wychowankiem Broni. Jako junior występował też Ajaxie Radom i Escoli Warszawa.

W sierpniu 2022 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt. Miało to miejsce w Miedzi Legnica. Dwa miesiące po tym wydarzeniu zadebiutował w Ekstraklasie w meczu ze Stalą Mielec. Na początku sezonu 2023/2024 związał się 5-letnią umową z Rakowem Częstochowa.


Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych