Radomiak.pl: W Radomiu, o wykorzystaniu terenów na Koniówce na cele sportowo-rekreacyjne, mówi się od lat...
Robert Kornatka: O tak, tak… Pierwsze próby stworzenia terenów rekreacyjnych tuż przy Lesie Kapturskm podjęto już kilkanaście lat temu. Powstał tor off-roadowy, który niestety uległ zniszczeniu. Przeprowadzona przez nas analiza terenów, w granicach administracyjnych miasta, wskazała, że ten obszar spełnia kryteria pod ośrodek Radomiaka.
Jakie to kryteria?
Szukaliśmy należącego do miasta terenu o powierzchni około 6 hektarów, który umożliwi realizacje minimum czterech boisk z zapleczem szkoleniowo-dydaktycznym. Po wstępnych ustaleniach z miastem, z Wydziałem Zarządzania Nieruchomościami, wskazaliśmy lokalizację na Koniówce jako najlepszą, spełniającą te oczekiwania. Zdecydowaliśmy się na nią również dlatego, że ten teren jest w miarę płaski, dobrze skomunikowany, z dostępem do infrastruktury. Był też brany pod uwagę teren na Wośnikach, ale wymagałby on bardzo dużych i kosztownych prac ziemnych, by go wyrównać. W ubiegłym roku przystąpiliśmy do pierwszych prac projektowych. Wykonana została koncepcja programowo-przestrzenna, którą dziś przedstawiliśmy.
Podczas konferencji prasowej pokazaliście przykładowe zdjęcia, jak ośrodek mógłby wyglądać.
Poza wspomnianą koncepcją, która oczywiście jest autorska, wskazaliśmy ogólnodostępne, najlepsze rozwiązania z innych ośrodków w Polsce, wzorce do których chcielibyśmy dążyć. Pokazaliśmy na zdjęciach kierunek naszych działań, żeby efekt końcowy był w podobnym standarcie.
Te inspiracje, to swego rodzaju wytyczne, preferencje inwestora, jakiego poziomu rozwiązań przestrzennych i technicznych, wykorzystania jakich materiałów oczekuje. Że nie chcemy mieć blaszanych trybun, ale porządne zadaszenie, boisko kryte stałą konstrukcją, a nie pod pneumatycznym balonem.
Etap szczegółowego projektowania jeszcze przed nami, natomiast z punktu widzenia klubu, istotne jest, aby te obiekty, funkcjonalność całego terenu były określone już teraz i były na poziomie, który nam wskazano.
Kiedy rozpoczęcie prac?
Proces projektowy zakończymy w lutym. Potem pozostanie kwestia uzyskania stosownych zgód, zezwoleń, w tym zgody pana prezydenta i Rady Miejskiej na dysponowanie terenem przez klub w formie własności. Po uzyskaniu zezwoleń na budowę, wyłonieniu wykonawcy i ustaleniu szczegółów dotyczących realizacji, w tym etapowania, można będzie przystąpić do budowy. Wstępny, spodziewany termin rozpoczęcia to lipiec-sierpień tego roku.
Jak długo będzie trwała budowa?
Inwestycja zostanie podzielona na etapy. Całość chcielibyśmy rozłożyć na 3 lata inwestycyjne, tak, aby dostosować cały proces do zasobów i środków, które klub posiada i możliwości pozyskania środków zewnętrznych.