Do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 1,8 mln uchodźców z Ukrainy. W większości to kobiety i dzieci.
– Nie wiemy, na jak długo te osoby u nas zostaną. Część z nich podróżuje dalej, inni zatrzymują się w Polsce. Jedni mówią o kilku dniach, tygodniach, inni o miesiącach. Część gotowa jest na podjęcie pracy, chce się usamodzielnić, wynająć mieszkanie. I to właśnie z myślą o tych osobach już od jutra Wojewódzki Urząd Pracy uruchomi specjalną infolinię, a także punkt informacyjny. Porady będą udzielane w języku polskim i ukraińskim – zaznacza marszałek Adam Struzik.
Bezpłatna infolinia i punkt informacyjno-konsultacyjny dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy oraz dla pracodawców będą działać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Dzwoniąc pod numer 22 578 45 80 czy udając się do punktu informacyjno-konsultacyjnego szukający pracy obywatele Ukrainy uzyskają informację jakiej pomocy mogą oczekiwać i w jakich instytucjach, a pracodawcy - w jaki sposób i na jakich zasadach mogą zgłosić ofertę pracy dla obywatela Ukrainy.
Jak zauważa z-ca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Emilia Jędrej w związku z dużym napływem uchodźców z Ukrainy to wsparcie jest bardzo potrzebne.
– Doradcy zawodowi pomogą obywatelom Ukrainy sporządzić dokumenty aplikacyjne, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, wskażą jak szukać pracy, przekwalifikować się lub podnieść kwalifikacje zawodowe. Poinformują o możliwościach, z jakich obywatele Ukrainy mogą skorzystać w ramach oferty aktywizacyjnej miejskich i powiatowych urzędów pracy. Nasi doradcy i psychologowie będą także udzielali informacji do jakich instytucji uchodźcy mogą się zwracać o pomoc. Z naszej strony do dyspozycji obywateli Ukrainy będą dwie osoby – doradca zawodowy lub psycholog oraz tłumacz doskonale znający rynek pracy – wyjaśnia.