Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

W radomskiej PWSOŚ Gaudeamus Igitur po raz dwudziesty

Mieczysław Kaca, mbas 2013-10-06 16:00:00

Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu została powołana decyzją Ministra Edukacji Narodowej  14  lipca 1993 roku i wpisana do rejestru szkół wyższych jako 32 niepaństwowa uczelnia w Polsce. Właśnie w lipcu spotkaniem w uczelnianym klubie, zgodne z kalendarzem, rozpoczęły się jubileuszowe obchody najstarszej prywatnej uczelni w Radomiu.

Foto: Mieczysław Kaca

Również  sobotnia inauguracja już dwudziestego  z kolei roku akademickiego była tylko  elementem, jakkolwiek bardzo ważnym,  normalnego dnia studiów. Do ciągłości historycznej nawiązał  prof. dr. hab. Edmund Kaca, rektor  PWSP , lecz główną uwagę zwróciła na nią  założycielka uczelni, prorektor mgr Zofia Czempińska – Świtalska, która w imieniu własnym i zastępcy prezesa spółki  mgr inż. Rafała Ostrowskiego przypomniała, że w okresie 20 lat PWSOŚ przekształciła się z jednowydziałowej na kształcącą studentów  na kilku wydziałach i wielu kierunkach. Miejsce starych pawilonów „zębiec” zajęły przestronne  obiekty zagospodarowane dobrze wyposażonymi pracowniami i laboratoriami i bazą socjalną studentów, którzy mają także  możliwość rozwijania swoich zainteresowań w kołach naukowych i rekreacyjno – sportowych.

Osiągnięcia te są zasługą stabilnej podstawowej kadry naukowo – dydaktycznej, mającej poza sobą  20 lat pracy lub nieco mniej. Wpływ na stabilność dydaktyczną miała też dobra opinia zarówno władz centralnych, jak i lokalnych oraz absolwentów, których już 15 tysięcy opuściło uczelniane mury. Poinformowała, że  PWSOŚ w Radomiu otrzymała na kolejne 4 lata pozytywną decyzję Polskiej Komisji Akredytacyjnej MENiS dotyczącą wszystkich kierunków i wydziałów,  zlokalizowanych  w Radomiu, Miechowie i Zakopanem. Uczelnia otrzymała też prawo wydawania dyplomów  honorowanych w państwach członkowskich UE oraz bliskowschodnich. Już nadchodzą sygnały o zainteresowaniu studentów zagranicznych radomską PWSOŚ. Dobry prognostyk stanowią wyniki rekrutacji na rok akademicki 2013/2014, lepsze niż przed rokiem.

Rektor PWSOŚ, prof. Edmund Kaca po powitaniu gości i przyjaciół wyższej uczelni, kadry naukowo – dydaktycznej i pozostałych pracowników oraz  studentów, w tym podejmujących studia na pierwszym semestrze i delegowanych do złożenia przysięgi, która poprzedziła akt wręczania im indeksów, przypomniał, że stanowisko rektora pełni od roku, lecz z uczelnią współpracował też poprzednich latach. Zna więc  dorobek  20 – letniego okresu jej działalności, który zaowocował  nie tylko liczbą  około 15 tysięcy absolwentów, w tym tysiącami wydanych dyplomów inżynierskich i magisterskich, lecz również doświadczeniem zdobytym przez studentów i ich akademickich nauczycieli. Uczelnia była i pozostanie przyjazną dla studentów.

-Wiek XXI nazywany jest stuleciem globalizacji, wiekiem otwarcia na świat i na wszystkie rynki, korzystania na dużą skalę z odnawianych źródeł energii o czym traktuje inauguracyjny wykład prof. Jerzego Żuchowskiego, będzie okresem kształtowania społeczeństwa informacyjnego rozwijającego  gospodarkę opartą na wiedzy. Jest to wiek walki z ubóstwem mimo szybkiego wzrostu liczby ludności. Obserwujemy jednocześnie kurczenie sie rynku usług, co wymaga ciągłego zwiększania jakości kształcenia przy zmniejszających się środkach finansowych. Misją  uczelni jest upowszechnianie współczesnej wiedzy.. Ochrona środowiska, właściwe zagospodarowanie odpadów, bezpieczeństwo i ochrona pracy, rozwój rekreacji i turystyki należą do zadań priorytetowych. – mówił rektor PWSOŚ.

PWSOŚ realizuje misję kształcenia nowoczesnej kadry o dużej wiedzy i kompetencjach zawodowych w zakresie kształtowania środowiska naturalnego i środowiska pracy, zrównoważonego korzystania z zasobów przyrody, a także prowadzenia prac badawczo – rozwojowych i wdrożeniowych z tego zakresu. Misja jest naszym wewnętrznym zobowiązaniem, względem społeczeństwa i regionów,  na których terenie kształcimy studentów. PWSOŚ jest więc uczelnią dla ludzi, dla środowiska i regionów. Najważniejsze cele strategiczne to rozwój ukierunkowany na potrzeby gospodarcze i społeczne regionów, powiększających się rynków pracy w regionach, co powinno stać się decydującym czynnikiem w kształtowaniu powszechnej świadomości i praktyki ekologicznej. Uczelnia będzie się nadal kierować życzliwością wobec studentów, gdyż sprzyjać to będzie jakości  wyników studiów, zgodnie z wytycznymi  MEDiS. Mają one na celu osiąganie takiego poziomu studiów, który będzie umożliwiał działalność i zatrudnianie absolwentów  także  w innych krajach.

Rektor Edmund Kaca podkreślił, że obszar kształcenia w PWSOŚ obejmujący dotychczas nauki ścisłe jeśli chodzi ochronę środowiska, techniczne  w przypadku  bezpieczeństwa i higieny pracy i  zahaczające o zdrowie  przy rekreacji i turystyce,  został poszerzony o rolnictwo, leśnictwo i nauki przyrodnicze. Zarówno ochrona środowiska, turystyka i rekreacja, należą do dziedzin priorytetowych w Unii Europejskiej. Na rozwój edukacji i praktyczne działanie w tym zakresie przeznaczane są  coraz większe  fundusze unijne. Stworzy to większe szanse dla absolwentów PWSOŚ na trudnym rynku pracy. Mogą oni liczyć na zatrudnienie nie tylko w kraju, ale i na  obszarze Unii Europejskiej, a nawet szerszym.

Na zakończenie rektor przedstawił dziekanów, którzy będą kierować wydziałami PWSP zlokalizowanymi w Radomiu, Miechowie i Zakopanem. Chodzi o wydziały: Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Pracy, Turystyki i Rekreacji, Logistyki oraz Wydział Zamiejscowy Ochrony Środowiska w Miechowie. Uczelnia kształci  studentów na studiach: inżynierskich, licencjackich, magisterskich i podyplomowych.

W udostępnionych materiałach wyczytaliśmy, że WPSOŚ posiada własną dobrze wyposażoną bazę dydaktyczno-badawczą, w skład której wchodzą: sale wykładowe, laboratoria i pracownie, biblioteka wraz z czytelnią, stacje badawcze w Jedlni Letnisko i w Zakopanem, posiada własne domy studenta, klub studencki, stołówkę, kawiarnię, centrum rehabilitacyjno-treningowe, biuro podróży oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Zakopanem.

PWSOŚ prowadzi również własną działalność naukową i wydawniczą. Współpracuje z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą. Partnerami zagranicznymi uczelni są m.in.: Uniwersytet w Kassel i Uniwersytet w Insbrucku, Uniwersytet Bundswehry w Monachium i Uniwersytet w Corte a także Politechnika w Mediolanie.

Po zaprezentowaniu osiągnięć i celów  PWSOŚ przez  jej rektorów,  przedstawiciele studentów poszczególnych wydziałów złożyli przysięgę poprowadzoną przez  prorektor Zofię Czempińską – Świtalską, po czym wraz z rektorem wręczali  im indeksy. Rektor Edmund Kaca oznajmił, że rok akademicki 2013/2014 uważa za rozpoczęty, co potwierdzili wszyscy odśpiewaniem pieśni Gaudeamus Igitur.

Więcej szczegółów z inauguracji w najbliższym numerze Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych