Mazowiecki Kurator Oświaty: w Radomiu wzrosła liczba nauczycieli
"Rządowa reforma edukacji spowodowała likwidację 96 etatów w szkołach prowadzonych przez gminę - tak wynika ze szczegółowej analizy przeprowadzonej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. By zniwelować skutki reformy miasto utworzyło 127 nowych etatów.
W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia 53 nauczycieli straciło pracę na podstawie zapisów Karty Nauczyciela. Ponadto 42 osoby przeszły w stan nieczynny (przesłanką przeniesienia w stan nieczynny jest brak możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela wynikający ze zmian organizacyjnych) oraz na świadczenia kompensacyjne. Kolejnych 21 osób ze względu na wiek przeszło na emerytury, a 118 nauczycieli musi uzupełniać etat "wędrując" od szkoły do szkoły. Niektórzy prowadzą zajęcia nawet w trzech lub czterech miejscach. Dla porównania: w zeszłym roku z art. 20 KN zwolniono 47 osób, 7 odeszło na świadczenia kompensacyjne, a 36 uzupełniało etat w kilku szkołach.
- To są fakty. A ktoś, kto chce teraz manipulować statystykami, niech spojrzy w oczy tym wszystkim nauczycielom, którzy stracili pracę i niech powie im, że reforma zwiększyła liczbę etatów. Utrata pracy dla każdego nauczyciela jest osobistym dramatem życiowym, szczególnie jeśli jest to nauczyciel bez innych możliwości zarobkowania - mówi wiceprezydent Karol Semik. Przyznaje, że porównując dane z końca września zeszłego i tego roku, rzeczywiście w miejskich placówkach jest o 34 etaty więcej. Jednak, jak tłumaczy, to efekt działań podjętych w tym roku przez miasto, mających na celu minimalizację skutków reformy.
- Zwiększyliśmy pensum nauczyciela wspomagającego, przeznaczyliśmy dodatkowe godziny na zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz na zajęcia sportowe w 19 szkołach. Ponadto we wrześniu zwiększyła się liczba nauczań indywidualnych, a także zajęć dla uczniów powracających z zagranicy i cudzoziemców. Te dodatkowe godziny pozwoliły dyrektorom szkół uzupełnić etaty nauczycielom lub zatrudnić nowych. Wszystkie te działania przyniosły wzrost zatrudnienia o 127 etatów - wylicza dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Anna Ostrowska.
Wzrost liczby zatrudnionych nastąpił również w przedszkolach - to 76 osób. Nie wynika to jednak z reformy edukacji, lecz ze zmian w zapisach prawa oświatowego, które zniosły obowiązek szkolny dla sześciolatków. Na uwagę zasługuje również fakt, że utworzono mniej liczne oddziały klasowe, co przekłada się na wzrost ilości oddziałów, a to na ilość etatów nauczycieli. Średnia liczba uczniów w oddziałach klasowych w szkołach podstawowych waha się od 18 do 24.
Co istotne, w radomskich placówkach oświatowych nie dokonano zwolnień wśród pracowników administracji i obsługi.
Urzędnicy magistratu podkreślają, że w niektórych publikacjach mogą się pojawiać inne liczby. Jak tłumaczą, dane którymi operuje Kuratorium Oświaty dotyczą wszystkich placówek oświatowych, jakie funkcjonują w mieście, czyli także niepublicznych. Urząd przedstawia natomiast wyłącznie informacje o sytuacji w placówkach prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia. Ponadto dane publikowane przez Kuratorium pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej, a ten system jest tak skonstruowany, że jeden nauczyciel, zatrudniony w kilku placówkach jest liczony kilkukrotnie."
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>