- Pomysł na napisnie tej książki zrodził się z potrzeby. Jak dotąd nikt ani w języku polskim, ani w żadnym innym nie stworzył kompendium zawierającego zestawienie konkretnych procedur preparatywnych umożliwiających ich otrzymywanie w warunkach laboratoryjnych. Jeśli jakieś pozycje są, to tylko pobieżne. Dlatego postanowiłem się tym zająć - mówi dr inż. Radomir Jasiński, adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej na Politechnice Krakowskiej, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Nitrozwiązki stanowią wyjatkowo cenny i uniwersalny surowiec w sytezie organicznej. Na ich bazie można syntezować m.in. aminy, hydroksyloaminy, oksymy, kwasy nitrolowe, estry i sole kwasów nitronowych. Prace nad książką trwały kilka lat. Przez ten czas Jasiński przewertował mnóswto książek, by zebrać wszystkie potrzebne dane, informacje.
- Sięgałem nawet po pozycje książkowe z XIX wieku. Oczywiście w mojej książce są aktualne dane. Kiedy zebrałem wszystkie potrzebne materiały, zacząłem je spisywać i układać w jedną całość. To trwało ok. roku - mówi Jasiński.
Książka będzie dostępna w formie e-book'a. Każdy będzie mógł ją ściągnąć i z niej koszystać za darmo.
- Chciałem, żeby moja publikacja była ogólnodostępna, żeby była pomocna dla ludzi nauki, i co ważne bezpłatnie. Dlatego postanowiliśmy z prezesem RTN wydać ją w formie e-book'a. Niebawem będzie można ją sciągnąć ze strony www Radomskiego Towarzystwa Naukowego i ze strony www Politechniki Krakowskiej - tłumaczy Jasiński.
Publikacja "Preparatyka alifatycznych nitrozwiązków" jest jednocześnie proces reaktywacji działalności RTN w obszarach nauk matematyczno-przyrodniczych. Kolejne z nich ukażą się być może jeszcze w bieżącym roku.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>