Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Radom i powiat planują zainwestować w odnawialne źródła energii

K.S. 2014-03-31 16:00:00

Farmy wiatrakowe, systemy fotowoltaiczne, biogazownie - to tylko niektóre przykłady odnawialnych źródeł energii, o jakich można było usłyszeć podczas VIII konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej - Energia jutra w Radomiu. UE w nowej perspektywie 2014-2020 chce postawić na czystrze środowisko. Na ten cel będzie przeznaczać pieniądze. Jak tę możliwość wykorzysta Radom i powiat?

Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. Konferencja miała na celu przedstawienie najnowszych prognoz i informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych z sektora energii odnawialnej.

W Polsce coraz częściej można spotkać się z odnawialnymi źródłami energii. Jednak to nadal za mało. Waldemar Pawlak przekonywał środowiska lokalne do inwestowania w OZE z obopólną korzyścią - to oszczędności i czystsze środowisko.

- Powstają farmy wiatrowe, W Opocznie otworzyliśmy biogazownię, która utylizuje odpady mięsne i oddaje ciepło. Coraz więcej instaluje się systemów fotowoltaicznych. To przykłady, że źródła energii zielonej współgrają ze źródłami tradycyjnymi. Duża przyszłość czeka małe lokalne rynki. Jeśli w najbliższym czasie powstaną tzw. grupy energetyczne w lokalnych środowiskach, wówczas stworzą się nowe miejsca pracy i obejdzie się to bez subwencji. A wtedy zaoszczędzimy też na energii. We wrześniu 2013 roku weszła w życie ustawa energetyczna tzw. trójpak. Mam nadzieję, że ona skłoni inwestorów i konsumentów do OZE. Takie spotkania jak dzisiaj w Radomiu uświadamiają ludzi, że OZE są potrzebne i ekonomiczne. Farmy wiatrakowe są postrzeganie dość kontrowersyjnie i niepotrzebnie. Na przykład poziom hałasu takiego wiatraka nie przekracza 20 dB, więc jest prawie niesłyszalny Strach wokół farm wiatrakowych jest wyolbrzymiony - mówi Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy i poseł na Sejm RP.

Sebastian Stępnicki z Ministerstwa Gospodarki mówił, że niebawem Rada Ministrów zagłosuje nad ustawą, która ma wspomóc wdrażanie odnawialnych źródeł energii w Polsce. To oznacza, że każdy z nas będzie mógł zainstalować na dachu swojego domu choćby solar i czerpać z niego energię - za darmo.

- Będzie to wsparcie małych i dużych elektrowni oraz gospodarstw domowych. Każdy będzie mógł wyprodukować energię i ją sprzedawać. To oszczędność pieniędzy i de facto energii. Dziś pozyskujemy 11% energii z OZE. Mamy plan, by osiągnąć 15% - mówi Sebastian Stępnicki, główny specjalista w Departamencie Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki.

W Radomiu większe instytucje, szpital miejski posiada systemy fotowoltaiczne. Wodociągi Miejskie planują zbudować biogazownię przy radomskiej oczyszczalni ścieków. Rozpatruje się również alternatywny sposób pozyskania energii dla miejskiego oświetlenia.

- Jest szansa na to, by w radomskiej oczyszczalni ścieków powstała biogazownia. Szkoły korzystają z kolektorów podgrzewających wodę. Miejski szpital ma na dachu solary. Kiedy będą czytelne warunki RPO na lata 2014-2020, chcemy zainwestować w audyt energetyczny w Radomiu i powiecie, by na bazie partnerstwa stworzyć oszczędny system oświetleniowy. Być może jest na to szansa. Czekamy na odpowiednie ustawy - mówi Krzysztof Ferenstein, wiceprezydent Radomia.

A jak wygląda sytuacja w powiecie? Szpitale w Iłży i w Pionkach starają się o fundusze na systemy fotowoltaiczne. Na rzece Radomce funkcjonuje już siedem małych elektrowni wodnych, w tym jedna w Goryniu, która wykorzystuje turbinę ślimakową. Nowe mają powstać na Iłżance. Farmy wiatrowe nadal są kontrowersyjne. W Iłży powstała taka farma z 29 wiatrakami i ludzie narzekają, że wiatraki są postawione zbyt blisko ich domów, co może mieć negatywny na ich zdrowie. Jednak ustawa nie reguluje odległości od domostw. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych