Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

RADKOM produkuje środek poprawiający właściwości gleby

red. 2014-10-04 08:00:00

"Radkuś", bo tak nazywa się ten produkt, jest finalną postacią procesu kompostowania, prowadzonego w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu, należącym do miejskiej spółki „RADKOM”.  Może być i będzie wykorzystywany do poprawy właściwości gleby, poprzez jej wzbogacanie w substancję organiczną i składniki pokarmowe. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało już zgodę na wprowadzenie preparatu „Radkuś” do obrotu.

Od 2010 roku akredytowane laboratoria badały i nadal prowadzą badania materiału otrzymywanego w procesie kompostowania, prowadzonym w radomskim ZUOK. Realizowane są one pod kątem spełnienia wymagań jakościowych oraz dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń, zgodnie z wymogami ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz.U. 2007 nr 147 poz. 1033) . Produkt ten będzie dostępny pod nazwą "Radkuś". 

Zarządzająca Zakładem Utylizacji Odpadów Komunalnych miejska spółka „RADKOM” uzyskała już odpowiednie zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie „radkusia” do obrotu i użycia w uprawach polowych, warzywnych, sadowniczych, a także w uprawach roślin ozdobnych, trawników oraz plantacji leśnych. Szczególną cechą „Radkusia” będzie możliwość jego zastosowania do rekultywacji gleb.  

By uzyskać produkt, o którym mowa potrzeba bardzo dużo czasu, odpowiedniej technologii i czystych odpadów biodegradowalnych. Ktoś mógłby zapytać: jak to odpadów? Otóż „Radkuś” powstaje w wyniku kompostowania odpadów zielonych, pochodzących z selektywnej zbiórki. Co to oznacza? Biodegradowalne odpady zielone, takie jak np. gałęzie, trawa pochodząca z konserwacji terenów zielonych czy biomasa z przemysłu owocowo – warzywnego są mieszane w odpowiednich proporcjach, rozdrabniane i kierowane do kompostowni. To podzielona na osiem żelbetonowych tuneli hala, w której materiał przebywa w wysokiej temperaturze, jest nawadniany i napowietrzany przez okres ok. 2 miesięcy. 

Przez cały ten cykl co 6-8 dni jest przerzucany za pomocą przerzucarki o nazwie BIOFIX. Po około ośmiu tygodniach materiał jest kierowany na zewnątrz hali kompostowania, przesiewany, a następnie transportowany do zadaszonego magazynu. Każda partia produktu jest badana pod katem wymagań jakościowych przez akredytowane laboratorium. Proces technologiczny monitorowany jest na bieżąco w zakładowym laboratorium ZUOK. Wszystkie dotychczasowe badania i testy dawały i nadal dają wyniki pozytywne. 

W momencie przygotowania „Radkusia” do sprzedaży „RADKOM” poinformuje o tym fakcie potencjalnych nabywców. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych