Projekt został zgłoszony przez społeczność SOSW. Znalazł się na liście projektów instytucjonalnych i uzyskał w głosowaniu 4470 punktów.
- To jeden z ciekawszych projektów, które znalazły się w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wprawdzie wśród zgłaszanych propozycji jest wiele takich, które dotyczą tworzenia zielonych miejsc wypoczynku, ale ten projekt jest szczególny. Mówimy bowiem o budowie wyjątkowego ogrodu, który będzie nie tylko ogólnodostępnym miejscem relaksu, ale też szeroko pojętej terapii i usprawniania osób z niepełnosprawnościami - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Jak argumentowali w swoim uzasadnieniu wnioskodawcy, „...Ogród będzie wspomagał rozwój dzieci zdrowych oraz z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego. Będzie wspierał edukację uczniów z niepełnosprawnościami oraz uzupełniał tradycyjne formy rehabilitacji i profilaktyki zdrowia osób dorosłych. Utworzony w ogrodzie plac zabaw będzie dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Odpowiednio zaprojektowane ścieżki przyrodnicze edukacyjne będą wsparciem w kształceniu środowiskowym dzieci i młodzieży. (…) Zaplanowane są: ogród zapachu, dźwięku, dotyku, barw, ścieżki sensoryczne o różnych fakturach oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna do aktywnego wypoczynku”.
Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 15 lutego. Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę placu zabaw wraz z dostawą i montażem urządzeń zabawowych, wykonanie ścieżek edukacyjnych o różnorodnych nawierzchniach, dostawę i montaż urządzeń sensorycznych i edukacyjnych, wykonanie kopca widokowego, a także nasadzeń w ogrodach sensorycznych, rabat kwiatowych, warzywnych i zieleńców trawiastych. Cały teren ma być oświetlony. Mają też zostać ustawione elementy małej architektury, w tym ławki i kosze na śmieci. Zwycięzca przetargu będzie maił na wykonanie prac 4 miesiące.
Ogród sensoryczny ma służyć zarówno uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jak i innym osobom, w tym m.in. dzieciom z pobliskich przedszkoli, dzieciom objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz osobom niepełnosprawnym, uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej.