W czasie pandemii szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu. Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia. Chociaż szczepienie przeciwko grypie nie chroni w 100 procentach przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg jest łagodniejszy.
Stąd idea Wydziału Kadr i Szkolenia KWP zs. w Radomiu, by zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zapobiegania grypie sezonowej przeprowadzić szczepienia przeciwko grypie wśród policjantów i pracowników cywilnych garnizonu mazowieckiego Policji.
Chętni do szczepień zgłaszali się do zorganizowanych w poszczególnych komendach punktów szczepień i po zakwalifikowaniu przez prowadzącego badanie lekarza mogli przyjąć szczepionkę. W Radomiu akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem funkcjonariuszy i pracowników. Chętnych szczepił podkom. Tomasz Łabys z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP, który jest ratownikiem medycznym. Niektórzy już dziś deklarowali chęć zaszczepienia się przeciwko grypie także w kolejnych latach.