Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Pionierski zabieg w Radomiu

dm 2016-11-23 16:25:00

Radomski Szpital Specjalistyczny dołączył dziś do wąskiego grona ośrodków, w których wykonywane są zabiegi usunięcia przerośniętych przytarczyc.

Profesor Ireneusz Nawrot oraz doktor Robert Rojewski podczas zabiegu

Taki zabieg wykonywany jest u osób z niewydolnością nerek, które mają nadczynność przytarczyc. Choroba w krótkim czasie może doprowadzić do bardzo dużych powikłań kostnych, niesprawności, a w konsekwencji inwalidztwa.

Zabieg został wykonany po raz pierwszy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pod czujnym okiem profesora Ireneusza Nawrota z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpraca między WUM a Oddziałem Dializ i Nefrologii oraz oddziałem Chirurgii Ogólnej radomskiego szpitala trwa wiele lat. Dotychczas pacjenci byli operowani w Warszawie, jednak chorych z niewydolnością nerek nieustannie przybywa, a lekarzy którzy wykonują operacje jest niewielu (w Warszawie jest to dwóch chirurgów).

Celem współpracy z Radomiem jest zatem – jak tłumaczy profesor Ireneusz Nawrot - przyspieszenie możliwości operowania chorych, ponieważ kolejka oczekujących na zabieg jest długa. Na operację w Warszawie chorzy muszą czekać nawet półtora roku. Celem operacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym jest więc skrócenie czasu oczekiwania na operację chorych z Radomia i okolic. Ważne jest również szkolenie radomskich chirurgów, którzy będą w przyszłości wykonywali ten zabieg. Około 7-8 % dializowanych wymaga leczenia operacyjnego. W tej chorobie najlepszą metoda leczenia jest przeszczep nerek, a na przeszczep nerki czeka w Polsce 1 800 osób, stąd bardzo duże zapotrzebowanie na operacje.

Kierownik oddziału Chirurgii Ogólnej w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - Robert Rojewski zaznacza, że Radom jest dużym ośrodkiem dializ,  stąd liczba osób oczekujących na operację jest też duża. Doktor zapowiada jednocześnie, że zabiegi będą wykonywane cyklicznie, aby chorzy mogli być jak najszybciej operowani.

Dziś w Radomiu operowano trzy osoby. Profesor Nawrot zapewnia, że komfort życia pacjentów poprawia się istotnie już bezpośrednio po zabiegu. Ustępują bóle kostno-stawowe, ale co najistotniejsze - zostają zahamowane zmiany w obrębie kości.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych