To będzie niezwykłe spotkanie z historią na tle dziejów najstarszego radomskiego targowiska. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się inscenizacje militarne grupy rekonstrukcyjnej wojsk amerykańskich, zabawy i konkursy historyczne, smakołyki kuchni amerykańskiej i koreańskiej, koncerty kapel podwórkowych i znanych zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru będzie IRA, przed nią wystąpi Lustro.
Korej to dziś centrum handlowe z trzema halami pełnymi stanowisk handlowych oraz obszernym, największym w Radomiu i regionie - targowiskiem. To miejsce, gdzie tradycyjnie handluje się głównie polskimi produktami. - Przede wszystkim chcemy podziękować naszym klientom, za to, że są z polskim handlem od tylu lat i jednocześnie przypomnieć historię tego miejsca od czasów przeprowadzki z Rajszuli, czyli z Placu Jagiellońskiego, aż do dziś oraz skąd wzięła się nazwa Korej, nazwa zwyczajowa przyjęta przez mieszkańców Radomia - mówi prezes zarządu Spółki Korej, Artur Szymański.
Dziś chyba każdy mieszkaniec Radomia i okolic zapytany o Korej, bez trudu wskaże to popularne miejsce zakupów. Niewielu jednak wie, skąd pochodzi jego oryginalna nazwa. W 1952 Rada Miasta przeniosła targowisko "Rajtszula", znajdujące się przy obecnym Placu Jagiellońskim - na plac przy ul. Wernera.
Nowa lokalizacja była sporo oddalona od centrum miasta, co nie uszło uwadze mieszkańców. Akurat w tym czasie trwała wojna w odległej Korei (1950-53) i radomianie zaczęli mówić, że na nowy targ jest tak daleko jak do Korei właśnie. Wkrótce Korej na dobre zagościła w świadomości mieszkańców i tak już zostało.
- Osobom młodszym i tym które tej historii nie znają nazwa Korej kojarzy się z azjatyckimi klimatami, a my jednak jesteśmy polskim Centrum Handlowym i to chcemy podczas naszego jubileuszu podkreślić. Znakomita większość towarów i produktów, które są u nas sprzedawane pochodzi od polskich rolników, hodowców i producentów odzieży czy obuwia - informuje Artur Szymański.
5 czerwca Historyczny Piknik Rodzinny, łączący naukę i zabawę poprowadzi znany pasjonat historii Radomia - Przemysław Bednarczyk. Na historycznym pasażu handlowym znajdziemy stoiska kupców z różnych epok, począwszy od średniowiecza do czasów współczesnych. Rekonstrukcję Wyścigu Pokoju z lat 50-tych przygotują retro-cykliści z radomskiej grupy „Sprężyści”. Piknikowa kuchnia zaprosi natomiast na degustację mięs, pieczywa i wędlin wytwarzanych metodami tradycyjnymi przez firmy z targowiska Korej.
W ekspozycji stanowisk bojowych armii amerykańskiej z okresu wojny w Korei będzie można podziwiać samochody i wozy bojowe, w tym czołg Sherman oraz stanowisko ogniowe CKM, zabezpieczone workami z piaskiem. Będą też namioty wojskowe, w tym szpital polowy.
Na Historyczny Piknik Rodzinny zapraszają kupcy i zarząd Spółki Korej. Honorowy patronat objęli prezydent Radomia - Radosław Witkowski oraz posłowie na Sejm - Leszek Ruszczyk i Wojciech Skurkiewicz.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>