Autor „Żołnierzy Ośki”, Marcin Dobroń, obronił pracę magisterską w Instytucie Historii Najnowszej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest nauczycielem oraz podoficerem w szeregach Narodowych Sił Rezerwowych WP. Założył przedsiębiorstwo „mobilD”.
- Książka opowiada o Janie Sońcie „Ośce”, pułkowniku Zgrupowania Partyzanckiego Batalionów Chłopskich „Ośka”. Autorem książki jest mój kuzyn. Każda radomska biblioteka otrzyma po egzemplarzu „Żołnierzy Ośki”. – mówił Krzysztof Sońta, poseł PiS
Warto nadmienić, że Jan Sońta, to krewny posła Krzysztofa Sońty. Rodzina polityka ma korzenie partyzanckie.
Książkę recenzuje prof. dr hab. Janusz Szczepański. Pisze m.in.: „Jest to pierwsze syntetyczne i jakże rzetelne opracowanie dziejów BCh „Ośka”. Wypełnia ono lukę na temat dramatycznych losów dowódców i żołnierzy BCh po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej. (...)”
Zgrupowanie Partyzanckie BCh „Ośka” tworzyli chłopi – członkowie warstwy społecznej, która w okresie okupacji doznała wielu krzywd od elit narodowych. Autor opowiada o wydarzeniach, w których centrum znalazło się owo zgrupowanie oraz o jego przywódcy – charyzmatycznym Janie Sońcie „Ośce”, który został skazany na śmierć.