Akcja jak zwykle cieszyła się ogromnym zainteresowaniem funkcjonariuszy. Za każdym razem licznie i chętnie odpowiadają na apele potrzebujących bądź Radomskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Życiodajny płyn chciało oddać dzisiaj 72 osoby, zakwalifikowanych do oddania zostało 61 osób, z czego 4 osoby zdecydowały się pierwszy raz oddać krew!
Tegoroczna, dziesiąta edycja akcji honorowego dawstwa krwi „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” realizowana jest w trudnym czasie pandemii COVID-19. Ten okres niejednokrotnie powoduje mniejszą ilość dawców krwi w regionalnych punktach krwiodawstwa. Taki stan to poważne zagrożenie dla pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi lub jej składników. Dlatego pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych i bankach krwi jest właśnie teraz tak ważna i potrzebna. Podkreślić należy, że dawcy krwi mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wprowadzone zostały dodatkowe procedury zapewniające bezpieczną donację.
W sumie w 2021 roku radomscy funkcjonariusze zebrali ponad 110, 5 litra krwi co jest absolutnym rekordem ale i dowodem na to, że chcemy i lubimy pomagać!
Wszystkim niezdecydowanym przypominamy, że:
Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:
* dowód osobisty,
* legitymację studencką,
* prawo jazdy,
paszport,
* dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.
Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.
Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.
Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.
opracowanie: sierż. Michał Słowiński