Tradycyjnie miasto jest podzielone na trzy rejony. O stan ulic w okresie zimowym w rejonie I (północna część Radomia) dba firma Perfekt, w rejonie II (południowo-wschodnia część) - firma Interbud, a w rejonie III (południowo-zachodnia część) - firma Zyko-Dróg. Umowy z wykonawcami skonstruowane są w taki sposób, że interweniują oni w przypadku załamania pogody i opadów śniegu niezależnie od tego, czy ma to miejsce w sezonie zimowym czy też poza nim.
Każda z firm dysponuje sześcioma pługopiaskarkami, dwiema równiarkami i jedną ładowarką. Każda z nich ma także zapas soli do posypywania jezdni, wystarczający na trzy miesiące. Do usuwania śliskości jezdni używamy, zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, soli drogowej.
Za odśnieżenie chodników przed budynkami, które nie należą do gminy, są odpowiedzialni ich właściciele albo zarządcy. Chodniki przed budynkami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami odśnieża MZL. Za chodniki, które przylegają do pustych działek należących do miasta, są odpowiedzialne służby gminne. Za odśnieżanie miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Kolejność odśnieżania dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pozostałe gminne.
Zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drogi drugiej kategorii (wojewódzkie i powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin.
- Uruchomiliśmy numer telefonu, pod którym dyżurują wyznaczeni pracownicy MZDiK. Ten numer to 604 984 946, można pod nim zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania ulic na terenie miasta. Jeżeli śnieżyca zastanie nas w drodze, należy telefonować pod numer alarmowy 112 - tłumaczy Dariusz Dębski.
- Wydatki na zimowe utrzymanie ulic rozliczamy w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego. Budżet zimowego utrzymania w roku 2013 wynosi 6 milionów 200 tysięcy złotych. Poprzednia zima trwała wyjątkowo długo i była bardzo śnieżna, w efekcie całą pulę przeznaczoną na tegoroczne odśnieżanie ulic wykorzystaliśmy w ciągu pierwszych miesięcy tego roku. Tylko w styczniu i lutym działania w ramach akcji Zima pochłonęły aż 4 miliony 700 tysięcy złotych. Dla porównania - w listopadzie i grudniu 2012 roku wydaliśmy na ten cel o wiele mniej, bo 1 milion 300 tysięcy złotych. W związku z tym wnioskujemy o dodatkowe fundusze na utrzymanie zimowe w ciągu pozostałych tygodni tego roku. Szacujemy, że na ten cel potrzeba 500-700 tysięcy złotych - informuje rzecznik MZDiK.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>