- RIO zakwestionowała, stosowany do tej pory, podział projektów na kategorie. To oznacza, że wszystkie zgłaszane przez mieszkańców wnioski znajdą się na jednej, wspólnej liście. Jedyne ograniczenie, jakie zaproponujemy w nowym projekcie uchwały, to wprowadzenie zasady, że wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekraczać 30% ogólnej puli pieniędzy, przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Cała sytuacja wynika z tego, że polski parlament nowelizując ustawę o samorządzie gminnym, uznał, że wie wszystko najlepiej i przekreślił wieloletnie doświadczenia samorządów. W efekcie pojawił się wyrok NSA z zeszłego roku, który orzekł, że dzielenie projektów na kategorie jest niezgodny z ustawą, a RIO musiała się do tego dostosować. Mam nadzieję, że te przepisy się zmienią i zostaną przywrócone rozwiązania, które przez lata wypracowaliśmy wspólnie z radomianami - mówi Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.
Jeśli radni przyjmą nową uchwałę, nabór wniosków rozpocznie się po jej uprawomocnieniu, czyli w drugiej połowie marca. Wtedy Urząd Miejski będzie się kontaktował z osobami, które już dziś zdążyły złożyć swoje wnioski.
Nie zmienia się natomiast łączna kwota przeznaczona na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku będzie to kwota 7 mln 750 tys. zł.