W Radomiu odbędą się dziś uroczystości rocznicowe. Zaczną się go odz. 10.00 przed Kościołem Garnizonowym gdzie odbędzie się modlitwa za poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Trzy kwadranse póżniej uroczystości na Cmentarzu Prawosławnym na ul.Warszawskiej. Tam też zaplanowano złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwę ekumeniczna.
Trochę historii
Bezpośrednie walki o Radom trwały około siedemnastu godzin. Rozpoczęto je 15 stycznia o godzinie 16 zdobyciem okopów i opanowaniem zbombardowanego wcześniej lotniska na Sadkowie. Prawie na plecach wycofujących się Niemców wkroczyły do Radomia czołgi 36. Brygady Pancernej i gwardziści 218. pułku.
Około godziny 20 Armia Czerwona przekroczyła wiadukt na ulicy Słowackiego. Tutaj, w zbitą masę niczego nie spodziewającego się wojska, uderzył zmasowany niemiecki ogień.
O północy z 15 na 16 stycznia walki wkroczyły w decydującą fazy, przy czym Niemcy bardziej myśleli o wydostaniu się z miasta niż o walczeniu w nim. Manewr który zastosowali Rosjanie umożliwił im to. Zamykając wszystkie drogi wyjścia pozostawiono Niemcom wolny wylot na Przysuchę.
Dzięki temu już o godzinie 9 rano Radom był wolny od niemieckiego okupanta i nie zniszczony. Miasto zostało ocalone, a zniszczenia były niewielkie, głównie spowodowane przez ostrzał artylerii sowieckiej.
Odrobinę klimatu tamtych przywołują zdjęcia wykonanych podczas wystawy „Radom w latach wojny i okupacji 1939-1945”, prezentowana kilka lat temu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>