Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

12 mln z miejskiej kasy na pokrycie strat szpitala [RELACJA Z SESJI]

sas 2015-09-25 17:54:00

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni zadecydowali o pokryciu ujemnego bilansu finansowego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego za 2014 rok. Chodzi o niemal 12 mln zł, które na ten cel zostały zarezerwowane w miejskim budżecie.

15.38 Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej otworzył nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. W sesji uczestniczą politycy PiS: senator Wojciech Skurkiewicz oraz posłowie Krzysztof Sońta i Marek Suski.

15.39 Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta Radomia, wyjaśnia obecną sytuację finansową Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Poziom strat  to 11,9 mln złotych.

15.44 Przewodniczący RM, Dariusz Wójcik (PiS), zarządził 10 minut przerwy.

15.54 Obrady zostały wznowione. Rozpoczyna się debata.

15.56 Radny Ryszard Fałek (niezależny) pyta, dlaczego spraw zadłużenia szpitala nie można było omówić podczas zwyczajnej sesji RM, która odbyła się niedawno, tylko "konieczne jest zwoływanie posiedzenia nadzwyczajnego". Pyta także, o skutki przegłosowania przez radnych uchwały lub jej ewentualnego niepodjęcia. - Jakie jest ogólnie zadłużenie szpitala? - dopytuje. Radny oczekuje przedstawienia struktury zadłużenia, które opiewa na blisko 12 mln, dokładnie na 11,9 mln.

Radny Fałek wytyka przewodniczącemu Rady Miejskiej, że ogłosił przerwę w związku z oczekiwaniem na radną Annę Kwiecień. - Jeśli kiedyś do pana zadzwonię, że spóźnię się 15 minut, to też proszę poczekać - mówi Fałek. - To ja wnioskowałem o przerwę - wtrąca z sali radny Jakub Kowalski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej. - Pan nie ma teraz prawa głosu, niech pan siedzi cichuteńko - odpowiada Fałek. Dariusz Wójcik tłumaczy, że radna Anna Kwiecień przez 8 lat odpowiadała w mieście za zdrowie, więc jej obecność na sali jest konieczna.

16.03 Radny Mirosław Rejczak (PiS) mówi o problemach pacjentów onkologicznych w Radomiu, o braku dofinansowania szpitalnych oddziałów przez NFZ.

16.08 Radna Anna Kwiecień (PiS) wnosi o przedstawienie dochodów szpitala przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przypomina, że w 2010 roku szpital otrzymał (od NFZ) 131 mln złotych. Dodaje, że w 2015 roku takiego zwrotu nie otrzymał w ogóle. Tłumaczy, że obecny dług do pokrycia wynosi 12 mln, ale był czas, kiedy wynik finansowy szpitala był dodatni. - To generowało konieczność podniesienia płac pracownikom, co nie miało pokrycia w roku kolejnym, bo każdy rok rozlicza się osobno - wyjaśnia.

Radna pyta, jak kształtowało się pokrywanie przez NFZ nadwykonań w miejskim szpitalu. Jak wyjaśnia, NFZ reguluje nadwykonania za miniony rok. - W 2015 roku, NFZ pierwszy raz nie zapłacił nawet złotówki za wykonania w 2014 roku. Do 2014 roku, czyli o ironio, kiedy rządził PiS, udawało nam się dojść z NFZ do porozumienia. Były to mniejsze lub większe kwoty, ale były też takie prawie 100 procentowe - dodaje.

Również radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) dopytuje o szczegółowy bilans wydatków szpitala.

16.17 Radny PO Jerzy Zawodnik (przewodniczący klubu PO w RM) pyta, jakie działania podejmuje szpital, aby wyjść z długu i zapowiada, że radni PO jednogłośnie zagłosują za pokryciem strat miejskiego szpitala z budżetu miasta. - Nie chcemy, aby szpital został skomercjalizowany - kwituje.

16.21 - Co składa się, tak naprawdę, na ten dług? Jak kształtowało się zatrudnienie personelu w szpitalu w latach 2010-2014 i w tym roku? I czy na to zatrudnienia ma wpływ obecny dług? - pyta radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PO).

16.22 Radny Jakub Kowalski (PiS) ubolewa, że wyjaśnienie uchwały to "tylko siedem wersów", ponadto tłumaczy "na czym polega różnica między stratami a długiem, ponieważ "kwestie te nie są dla wszystkich jasne". Dodaje, że za zadłużenie szpitali odpowiedzialny jest system, a komercjalizacja tego nie zmniejszy. Kowalski zapowiada, że radni PiS również zagłosują za pokryciem długu szpitala z kasy Radomia.

16.25 Radna Wioletta Kotkowska (PO) prosi o wyjaśnienie kwoty 5 mln złotych, które wynikają z kosztów procesowych poniesionych przez Radomski Szpital Specjalistyczny. Wiceprzewodniczący RM, Wiesław Wędzonka (PO) odnosi się do słów radnej Anny Kwiecień. - Wiele osób nad tym pracowało, żeby pieniądze za nadwykonania były zrealizowane w ubiegłych latach. W tym roku, też to będzie możliwe - stwierdza.

16.30 Głos zabiera poseł Krzysztof Sońta. - NFZ to instytucja bezduszna, dla której liczą się zyski i straty. Nie można dopuścić, żeby szpital został skomercjalizowany, trzeba pokryć dług z miejskiej kasy i poczekać do 25 października. PiS ma w programie kontraktowanie usług medycznych - wyjaśnia poseł.

Skarbnik Radomia udziela wyjaśnień w kwestii zapisu uchwały oraz poszczególnych kosztów.

16.38 - Zdaję sobie sprawę, że najlepiej ten dług wytłumaczyłaby radna Anna Kwiecień, ale postaram się zrobić to, jak najlepiej - mówi Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia ds. zdrowia w mieście. Białkowska wyjaśnia, że nie wszystkie oddziały miejskiego szpitala przy Tochtermana miały nadwykonania. - Jeśli kontrakt opada, a liczba zatrudnienia wzrasta, to żaden portfel tego nie pojmie - mówi Białkowska. Dodaje, że szpital zaplanował już dług na 2015 rok, wynosi on ponad 15 mln złotych.

Białkowska zapowiada, że wszyscy radni otrzymają odpowiedzi na zadane pytania na piśmie. Radny Kowalski wnioskuje o 10 minut przerwy. - Jeżeli ktoś zwołuje sesję nadzwyczajną i nie może odpowiedzieć radnym teraz, to po co sesja nadwyczajna? Przewodniczący ogłasza 10 minut przerwy.

16.56 Wznowienie obrad. Jakub Kowalski wyjaśnia, że przerwa była potrzebna, by sformułować wniosek PiS o odroczenie dzisiejszej sesji. Przed nim jednak głos zabrał prezydent Witkowski, który wyjaśnił, że odpowiedzi udzielą dyrektor szpitala Marek Pacyna, dyrektor Wydziału Zdrowia Elwira Skoczek czy księgowa. PiS ostatecznie rezygnuje z wniosku o odroczenie sesji. Radna Anna Kwiecień zwraca uwagę, że uchwała jaką podpisał Witkowski jest źle sformułowana i zawiera błędy. Chodzi o zapis dotyczący tego, że uchwała jest Rady Miejskiej, a nie prezydenta Radomia, jak obecnie zawarto w dokumencie. - Gdyby uchwała została przegłosowana, z miejsca zostałaby uchylona - wyjaśnia radna.

17.05 P.o. dyrektora szpitala, Marek Pacyna, przedstawia szczegółowe dane dotyczące przychodów, strat, zysków i kwoty amortyzacji, od 2010 roku łącznie z pierwszym półroczem 2015 roku. Przedstawia także stan liczbowy zatrudnienia od 2010 roku uwzględniając rezydentów oraz stażystów.

17.16 Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Radomiu odpowiadając radnemu Kowalskiemu wyjaśnia, że różnica w uzasadnieniach dotyczących długu w latach poprzednich szpitala dotyczy jedynie kwot i wygląda tak samo, jak wcześniej. Przeprasza także za błąd merytoryczny w uchwale. Radny Kowalski dopytuje o wzrost kosztów wynagrodzenia i pochodnych w ostatnich latach.

Radna Kwiecień (PiS) dopytuje czy zatrudnienie personelu medycznego jest obwarowane m.in. zasadami NFZ. - Do ubiegłego roku dwa szpitale w mieście dyżurowały naprzemiennie. O ile wzrosną koszty z tytułu dyżurów, np. we wrześniu w 2015 w odniesieniu do września 2014? Wiceprzewodniczący RM Wiesław Wędzonka (PO) przerywa radnej. - Ja rozumiem, że pani startuje w wyborach, ale w innym celu się dziś spotkaliśmy - mówi. - Bardzo proszę, niech pan na mnie głosu nie podnosi - odpowiada radna Kwiecień.

17.25 Poseł Marek Suski (PiS) - Wszystkie samorządy, które mają w utrzymaniu szpitale, borykają się z tym problemem - mówi poseł. Dodaje, że to zmiany systemowe rozwiązałyby  problem, ale "od "8 lat nie możemy się ich doczekać". - Zamiast obwiniać siebie wzajemnie, powinniśmy się zastanowić, jak ten problem rozwiązać - mówi Suski. - Trzeba zmienić system, mam nadzieję, że uda się go wprowadzić po wyborach - dodaje.

Do dyskusji dopisują się kolejni radni. Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) zarzuca posłowi Suskiemu, że jego wystąpienie było bardziej polityczne niż merytoryczne.

17.38 Radny Jerzy Zawodnik, w odniesieniu do wypowiedzi posła Marka Suskiego i radnego Ryszarda Fałka mówi, że "wychodzą tu osoby i mówią po to, żeby się promować".

Radny Andrzej Kosztowniak (PiS). - Wydajemy coraz więcej, ale nie z powodu rozrzutności, ale z powodu systemu. Tak od ośmiu lat tworzony jest system. Po cichu zostało wprowadzone to, że samorząd musi dokładać pieniądze. Nie da się stworzyć systemu, w którym dokonamy wyliczeń co do złotówki, bo ludzie chorują w związku ze zdarzeniem losowym - mówi radny.

Głos zabiera Wiesław Wędzonka (PO). Radny wspomina stan techniczny miejskiego szpitala sprzed wielu lat, który "straszył", ale miał ponad 1000 łóżek, choć w innym systemie. - Straszny wysiłek wielu osób doprowadził, że ten szpital, można nazwać szpitalem. Mam nadzieję, że również teraz do tego podejdziemy. Dofinansowania należy dokonać i osiągnąć cel, a celem jest to, że chcemy by szpital funkcjonował - wyjaśnia wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - Apeluję do wszystkich, było jak było, zagłosujmy, żeby ten szpital mógł normalnie funkcjonować. Mam nadzieję, że dyrektor szpitala analizuje przedstawione tabelki i wyciągnie z nich wnioski - skwitował.

Prezydent Radosław Witkowski wyjaśnia posłowi Suskiemu, że dziś omawiana jest kwestia finansowa szpitala za 2014, a nie 2015 rok. Prosi dyrektora szpitala - Marka Pacynę - o przedstawienie historii nadwykonań w ostatnich latach. Dyrektor wyjaśnia dodatkowo, że wie z własnego doświadczenia, że z NFZ można wygrać, czyli pozwać i odzyskać pieniądze.

17.55 Głosowanie. Radni przyjęli uchwałę ws. pokrycia strat Radomskiego Szpitala Miejskiego. Wszyscy byli za, nikt nie wstrzymał się od głosu. Radni podjęli także decyzję ws. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej w roku bieżącym, która odnosi się do przyjętej dzis uchwały.

Koniec obrad. Dziękujemy.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych