Artyści o wystawie:
Etymologicznie słowo „światło” pochodzi od ogólnosłowiańskiego słowa „świat”, jest antonimem nocy i ciemności; z czasem którego znaczenie poszerzyło się o pojęcie życia i uniwersum – ziemi, na której istnieje życie. Natomiast równie stare słowo „ćma” jest wieloznaczeniowe: to ciemność, więzienie, piekło, cień, wielość, zaćma, duch, mara, widmo, a także nocny motyl. Słowa używane kilkaset lat pozostawiają wiele śladów frazeologicznych zarówno w języku, jak i w kulturze i zwyczajach. Opierając się na tych prasłowach, sięgnęliśmy do podświadomych treści związanych z funkcjonowaniem w dualizmie światła i cienia, poniżej powierzchni materii, ku temu, co niewidzialne i niezauważalne – do organizacji samego świata.
Przestrzeń starej elektrowni, miejsce działalności Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu to miejsce, w którym myśl i światło elektryczne – przekaźniki bez przekazu – kończą łańcuch zależności między mediami.
Historia sztucznego światła w sztuce to droga od płomienia do ekranu. W tej klamrze zawiera się cała gama zjawisk artystycznych zainspirowanych obserwacją świata w ciemności. Obserwując, jakiego tempa nabiera sztuka dzięki sztucznemu światłu, warto pamiętać, że początkiem był płomień w ciemności.
W centrum zainteresowania jest elektryczne światło, które pełni rolę ukazywania treści i angażowania widza tak, aby prowadzić do uczynienia niewidocznego widocznym. Wykorzystamy światło, światło sztuczne, wideo – efekt prześwietlenia, mapping – efekt oświetlenia, a także VR. Sztuka światła jest czysto energetyczna, zdelokalizowana, wolna od fizycznych barier i niemożliwości.
Zagadnienie wzajemnych zależności medium od obrazu oraz to, w jaki sposób obraz współczesny jest zależny od medium, symulacja świata w postaci cyfrowej projekcji – to główne pola poszukiwań grupy not a Number. W układach wizualnych w których występuje zjawisko świecenia, przezroczystości, odbicia lustrzanego można doznawać materii obrazu w sensie tradycyjnym wzbudzanym przez cyfrowe urządzenia.
Ekspozycję można w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu oglądać do 14 stycznia 2024 roku.
Wstęp na wystawy od wtorku do piątku: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 12.00 – 18.00
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ
FACEBOOK: https://www.facebook.com/mcswe24
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/