Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Wracają Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad

dm 2024-08-20 13:07:00

Spotkania z artystami i autorami, warsztaty, koncert, ale też możliwość zatrzymania się i skosztowania kawy po beduińsku czy izraelskiego street-foodu. Po trzech latach wracają organizowane przez Resursę Obywatelską Spotkania z Kulturą Żydowską, ale w zupełnie nowej odsłonie. Wydarzenie pod nazwą „Ślad na Wąskiej” będzie miało charakter jednodniowej imprezy plenerowej i odbędzie się 25 sierpnia na klimatycznej, brukowanej ulicy w pobliżu Resursy.

Tematem przewodnim „Śladu na Wąskiej” będzie słowo tożsamość – ze względu na charakter wydarzenia rozpatrywane przede wszystkim w kontekście korzeni, pochodzenia, etniczności czy też przynależności religijnej. Odwoła się do niego Miriam Synger, znana w mediach społecznościowych edukatorka działająca na instagramowym profilu @jestem_zydowka. Spotkanie z nią rozpocznie sierpniowe wydarzenie. Podobne kwestie poruszy Maria Ka podczas koncertu „Di szajchesn” („Połączenia”). Artystka śpiewa po polsku, po angielsku i w jidysz. Warto dodać, że ten ostatni język w jej twórczości jest żywy, aktualny i osadzony we współczesnych realiach.

Do tematu przewodniego „Śladu na Wąskiej” będzie również nawiązywać wystawa Anny Rabbit, artystki o polsko-żydowsko-buriackich korzeniach, pochodzącej z wielokulturowego tygla dalekiej Syberii. Radomska Księgarnia Sonet we współpracy z Księgarnią Wydawnictwa Austeria Klezmerhojs zaprezentuje z kolei wybór literatury dotyczącej szeroko pojętej tożsamości.

Organizatorzy zaproszą również do wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach nawiązujących do wspomnianej tematyki. Jedne z nich poprowadzą Helena Czernek i Aleksander Prugar z MI POLIN. Podczas kolejnych, genealogicznych, będzie można dowiedzieć się, od czego zacząć poszukiwania własnych przodków. Ostatnie, fotograficzne, będą inspirowane portretami wykonanymi przez pochodzącego z Radomia fotografa i pisarza Bernarda Gotfryda. Jego postać pojawia się nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tu, przy ulicy Wąskiej w Radomiu, urodził się i spędził młodość.

„Ślad na Wąskiej” będzie też okazją do ożywienia nieco zapomnianego fragmentu przestrzeni w centrum Radomia i stworzenia tam warunków do integracji zarówno dla jego mieszkańców, jak i osób spoza miasta. Organizatorzy pragną zachęcić nie tylko do wspólnego spędzenia czasu w nowym miejscu, ale też do rozmów na ważne tematy.

„Ślad na Wąskiej” odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 14.00-19.00.

Wydarzenie organizowane w ramach przedsięwzięcia pn. „Stolica Kultury Mazowsza”

Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych