– Jak co roku rocznicę Radomskiego Czerwca obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Mamy bowiem świadomość, że polska i europejska droga do wolności zaczęła się w naszym mieście. Zaczęła się dzięki wielkiej odwadze ludzi, którzy w 1976 roku postanowili powiedzieć dość komunistycznej władzy. Dlatego z wielką dumą przypominamy wydarzenia, które tak pięknie zapisały się na kartach polskiej historii – mówił otwierając koncert, prezydent Radosław Witkowski.
Obchody rocznicy potrwają do środy. W sobotę, 22 czerwca Stowarzyszenie Droga Mleczna organizuje nad zalewem na Borkach wydarzenie pod nazwą „(Bez)karna półkolonia”. Dorośli będą mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom dawne wakacyjno-kolonijne gry, zabawy i aktywności, a nawet sami wziąć w nich udział. Na uczestników będą czekać retro gry i zawody, a to wszystko w scenografii rodem z „Podróży za jeden uśmiech”. Na zakończenie przewidziany jest drobny i nietypowy poczęstunek, który będzie nawiązywał do biwakowych przekąsek z czasów PRL. Początek o godz. 15.00.
W niedzielę, 23 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza od godz. 14.00 na Plac Corazziego na tradycyjny piknik rodzinny – „Przystanek PRL”. Po raz kolejny mieszkańcy Radomia będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż w czasy pełne sprzeczności, które wielu ludziom, mimo trudów, kojarzą się z najpiękniejszymi latami dzieciństwa i młodości. Oprócz atrakcji znanych z poprzednich edycji pikniku pojawią się nowe, które sprawią, że czasy PRL będzie można poczuć niemal wszystkimi zmysłami.
W poniedziałek, 24 czerwca Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na edukacyjno-kulturalne wydarzenie – „Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO”. W programie oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór 1959-1999”, a także spotkanie autorskie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem.
Z kolei we wtorek, 25 czerwca, o godz. 18.00, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Obchody zakończy w środę, 26 czerwca uroczysty koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Dariusza Stachury oraz artystów Polskiej Opery Kameralnej w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (ul. Struga 31A).