Monika Chlebek, Wiktor Gałka, Dawid Czycz należą do pokolenia twórców, którzy dorastali w kulturze nasyconej obrazami mającymi na celu promowanie pożądania – pożądania przedmiotów, stylu życia, sławy, konformizmu. Są częścią popkultury i nowego cyfrowego świata, jednak nie poddają się tej rzeczywistości. Wykorzystują ją do swoich działań artystycznych, kontestują i obnażają jego groteskowość. Sztuka ta z pozoru odległa w swoim artystycznym wyrazie łączy się w opowieść o dzisiejszym świecie.
Wystawa jest inicjatywą kolektywną, jednak podzieloną na trzy oddzielne, autonomiczne prezentacje. Doświadczenia życiowe i obserwacja rzeczywistości skutkują konkretnymi przemyśleniami. Mimo iż w wielu przypadkach te refleksje są tożsame, to w przełożeniu na język sztuki stają się odrębnymi, niezależnymi bytami.
Monika Chlebek zwraca uwagę na znaczenie rzeczy „zwykłych”, obecnych obok nas w codziennym życiu, często niezauważalnych, a jednak jakże ważnych. Wiktor Gałka pochyla się nad koncepcją cyfrowych przestrzeni jako żywych „ekosystemów danych”. Opowiada o nowych, elektronicznych środowiskach, w których zanurzamy się coraz głębiej oraz o tym, jak w coraz szybciej digitalizującym się świecie ulegają przemianom nasze relacje z naturą. Alegoryczne malarstwo Dawida Czycza to ogromne, gęste sceny, w których narracja jest uparcie nieuchwytna. Postacie łączą się w zwarte kompozycje, jednocześnie pozostają oddzielone od siebie. Ironicznie przekonuje nas, że „życie to rozrywka”.
Artyści przenikliwie i inteligentnie zadają pytanie: „Czym są dzisiaj nasze pragnienia?”.
Ekspozycja czynna do 12 marca 2023 roku.
Od wtorku do piątku: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 12.00 – 18.00
Wystawę można obejrzeć z przewodnikiem
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na www.mcswelektrownia.pl.