Franciszek Orłowski jest rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji, obiektów artystycznych, filmów wideo oraz projektów partycypacyjnych. Orłowski należy do grona najbardziej znanych polskich artystów młodego pokolenia. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dyplom pod kierunkiem profesorów Mirosława Bałki i Piotra Kurki. Czas i miejsce urodzenia pozwoliły mu na konfrontowanie świata realnego socjalizmu z rodzącym się kapitalizmem i konsumpcjonizmem. W swoich projektach koncentruje się na tematyce tożsamości polityczno – geograficznej, społecznej, ekonomicznej oraz klasowej, stawiając człowieka w centrum uwagi. W 2014 roku w ramach stypendium przebywał na rezydencji artystycznej w Tokio w Japonii. Swoje prace prezentował zarówno w Polsce, m.in.: w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jak i za granicą, m.in.: w Estonii, Francji, Indonezji, Japonii, Łotwie, Niemczech, Szwecji, Tajlandii oraz Ukrainie.
"Zapraszamy na spotkanie z Franciszkiem Orłowskim, artystą, który za pomocą swojej twórczości rzuca wyzwanie współczesnym problemom społecznym i politycznym. Jego sztuka dotyka tematów takich jak migracja, wykluczenie czy nierówności społeczne, a kluczowym elementem jego pracy jest bezpośrednie zaangażowanie osób, które zwykle pozostają na marginesie społecznej uwagi. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest „Ta krew jest dla ciebie”, gdzie imigranci mieszkający w Polsce oddawali krew, by symbolicznie podkreślić, że podziały narodowościowe i etniczne tracą znaczenie, gdy chodzi o ludzkie życie. Orłowski w swoim dorobku ma także prace takie jak „Praca za/na drobne”, krytycznie odnoszące się do realiów pracy za minimalne wynagrodzenie oraz „Pocałunek miłości”, gdzie zamienia się ubraniami z osobami bezdomnymi, stawiając pytania o godność i tożsamość. Twórczość Orłowskiego to sztuka pełna empatii, która zaprasza do głębszego spojrzenia na życie ludzkie. To również zaproszenie do rozmowy na temat współczesnych wyzwań, które dotykają nas wszystkich." - Karol Suwała
Spotkanie w ramach programu edukacyjnego Galerii Łaźnia.
Kurator: Karol Suwała
W serii spotkań z artystami realizowanej od 2014 roku uczestniczyli:
Karolina Breguła, Diana Cohen (USA), Wojciech Gilewicz, Maurycy Gomulicki, Bartosz Kokosiński, Julia Kurek, Robert Kuśmirowski, Grupa M-5, Cecylia Malik, NeSpoon, Laura Pawela, Piotr Piasta, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Rafał Roskowiński, Daniel Rycharski, Wilhelm Sasnal, Jana Shostak, Janek Simon, Łukasz Surowiec, Taki Myk, a także: Fundacja Klamra, Fundacja Sztuki Zewnętrznej, Fundacja Urban Forms, Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim.
10 października (czwartek) 2024, godz. 18.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56