Nauczyciele radomskich szkół zostali wyposażeni w niezbędne narzędzia do prowadzenia lekcji o historii Radomia. Scenariusze są zgodne z podstawą programową. W związku z tym nauczyciele nie będą potrzebowali dodatkowych godzin lekcyjnych na realizację Programu. Każda biblioteka szkolna w Radomiu otrzyma dwa tomy RPEH. Tom pierwszy to scenariusze lekcji. Tom drugi to testy sprawdzające wiedzę o naszym mieście. Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowało także wieloetapowy Konkurs Wiedzy o Historii Radomia o Puchar Dyrektora MJM „Zachować i Wychować”.
- Radomski Program Edukacji Historycznej, który mamy zaszczyt oddać w Państwa ręce to propozycja zintegrowanego kształcenia uczniów radomskich szkół w zakresie historycznej edukacji regionalnej - usłyszeliśmy na konferencji.
Odkrywanie i popularyzowanie historii swoich „Małych Ojczyzn” to dziedzina aktywności intelektualnej coraz bardziej popularna na całym świecie. Bez określenia swojej własnej tożsamości żadne społeczeństwo nie będzie miało szansy na szybki rozwój. Radom jest specyficznym miastem, ponieważ swoją tożsamość historyczno-kulturową musi ciągle budować na nowo. Wydarzenia Czerwca 1976 roku utrwaliły w opinii publicznej jednoznaczny obraz miasta przemysłowego, borykającego się z ciągłymi problemami.
Potrzebą chwili staje się zorganizowana edukacja historyczna miasta i regionu. Budowanie tak bardzo nam potrzebnego społeczeństwa obywatelskiego może odbywać się poprzez edukację historyczną. Znajomość historii miejsca, w którym przyszliśmy na świat, w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy buduje poczucie lokalnej tożsamości, buduje wspólnotę, buduje dumę z naszej „Małej Ojczyzny”.
Radom jest pierwszym w kraju miastem, które w sposób systemowy wprowadza edukację historyczną skupioną na dziejach miasta i regionu. Nauczyciele zostaną wyposażeni w podręczniki do nauki historii Radomia. Dostaną także zeszyty z testami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności na temat przeszłości naszego miasta i regionu. Do tego przygotowaliśmy stronę internetową muzeumhistoriiradomia.pl, z której można pobierać dodatkowe scenariusze lekcji, materiały pomocnicze, filmy, prezentacje, podcasty itd.
- Naszym marzeniem jest aby dopełnieniem Radomskiego Programu Edukacji Historycznej była wizyta każdej klasy, z każdej radomskiej szkoły w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i dokładne zwiedzenie wystawy stałej „Muzeum Historii Radomia”, która znajduje się w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki - powiedział dr Adam Duszyk.