W niedzielę, 14 listopada Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wykład doktora Adama Duszyka „Radom 1945. Nowa rzeczywistość”.
Czasy powojnia stają się współcześnie coraz częstszym tematem dociekań naukowych i licznych monografii historycznych. Paradoksalnie czas zakończenia wojny nie oznaczał wcale stabilizacji i wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – był to okres „wielkiej trwogi”. Szerzyło się bezprawie, głód i wszechogarniające ogromne poczucie niepewności. Wielkimi krokami zbliżała się zupełnie nowa rzeczywistość.
Radom 1945 roku stał się areną wielu bardzo ciekawych wydarzeń. Wyzwolenie miasta z rąk hitlerowskiego okupanta, tym samym jego zniewolenie przez nadciągające wojska sowieckie za którymi podążała nowa komunistyczna władza, nadzieja na szybką odbudowę miasta połączona z marzeniami o spektakularnym rozwoju, próba utworzenia w Radomiu uniwersytetu z nowymi oryginalnymi kierunkami, pierwszy w Polsce antykomunistyczny protest młodzieży pod hasłem „My chcemy światła”, awaryjne lądowanie załogi amerykańskiego bombowca na radomskim Sadkowie… To tylko niektóre z wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku w Radomiu.
Wykład odbędzie się o godz. 12:00. Cena biletu to 5 zł.
Drugą atrakcją będzie kolejne spotkanie Klubu Młodych Odkrywców Sztuki. Tym razem prowadzący wraz z uczestnikami spróbują wykonać ikony Matki Boskiej Współczującej. Zajęcia poprzedzać będzie prelekcja na temat technik wykonywania ikon oraz ich różnych rodzajów. Dla uczestników przygotowano wszystkie niezbędne narzędzia.
Zajęcia odbędą się także w niedzielę, 14 listopada, o godz. 12:00 w sali warsztatowej. Cena biletu to 12 zł.