Opowieści zamknięte w obrazach Agaty Kus odnoszą się do tego, jak pierwsze razy odbijają się w pamięci. Ponieważ to zazwyczaj dzieciństwo i wiek nastoletni są czasem, kiedy rzeczy zdarzają się po raz pierwszy, to właśnie wizerunki młodych ludzi najczęściej pokazują niepokoje tego dziwnego czasu, który zdarza się tylko raz w życiu, kiedy z dzieciństwa przechodzi się w dorosłość. Chociaż, trzeba dodać, na wystawie w Elektrowni pojawiają się także postaci nieco starsze, jednak także znajdujące się jakby w stanie zatrzymania, na progu jakiegoś etapu swojej biografii.
Artystka zajmuje się pamięcią o emocjach, które towarzyszą tym procesom, np. zmianom ciała wywołującym niepokój u nastolatków, które mogą owocować kompleksami i obsesją poprawiania wyimaginowanych cielesnych mankamentów. Obserwuje wpływ, jaki „pierwsze razy w życiu” mają na kształtowanie się osobowości. Patrzy na potrzebę niezależności młodych, która czasem doprowadza do brawury i lekkomyślności. Często odmalowuje problemy okresu dorastania, huśtawki nastroju, stany lękowe, a także zagrożenia czyhające na niedoświadczone osoby.
Ponadto Agata Kus interesuje się nostalgią za okresem młodości, tym progiem życia, kiedy wszystko jest jeszcze możliwe. Patrzy na to, jak wspomnienia z tamtego okresu są zatarte, zniekształcone, a nawet bajkowe czy ubarwiane i mitologizowane. Tęsknota za odczuwaniem czegoś po raz pierwszy jest według niej pragnieniem powrotu do czasu, kiedy miało się przyszłość przed sobą, a świat przeżywało się z jedyną w swoim rodzaju intensywnością.
Agata Kus (ur. 1987) – malarka i rysowniczka, zajmuje się także ceramiką i wideo. Studiowała na ASP w Krakowie, w tym mieście mieszka i pracuje. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie artystycznej. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty. W latach 2011 i 2018 była nominowana do stypendium szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildeward. W 2021 zajęła 1. miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki. Jej obrazy znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, jak np. w kolekcji krakowskiego MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy też mBanku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Wystawa czynna do 3.11.2024 roku
Kuratorka: Magdalena Ujma
Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Wystawy czynne od wtorku do piątku od 10.00 do 18.00, sobota – niedziela od 12.00 – 18.00
W soboty wstęp na wystawy bezpłatny!
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.