Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: książka literacka (np. poezja, proza, dramat, literatura faktu) oraz książka naukowa/popularnonaukowa (np. monografie, biografie, albumy, opracowania historyczne i inne). W obu kategoriach zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 10 000 zł. – To ważna dla naszego miasta nagroda. Jest ona przyznawana za książki związane z naszym miastem lub regionem poprzez ich tematykę lub osobę autora. W ten sposób pokazujemy, że nasze miasto i nasz region może być doskonałą inspiracją dla twórców – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Jak zwykle Nagroda Literacka zostanie przyznana w dwóch kategoriach. W obu jury nominowało po trzy tytuły.
W kategorii książka literacka są to:
- „Nigdzie”, Małgorzata Boryczka (wyd. Nisza)
- „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Olga Górska (wyd. Drzazgi)
- „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, Tomasz Tyczyński (wyd. Nisza)
- W kategorii książka naukowa/popularnonaukowa zostały nominowane:
- „Regiony pojedynczych herezji”, Piotr Sadzik (wyd. Austeria)
- „Powidoki codzienności”, Roch Sulima (wyd. Iskry)
- „Zlikwidowane, przekształcone, rozproszone. Nieistniejące biblioteki Radomia z lat 1839-2015”, Marta Wiktoria Trojanowska (wyd. Radomskie Towarzystwo Naukowe).
Spotkanie z wszystkimi nominowanymi do Nagrody odbędzie się 22 listopada (środa) o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu przy ul. Piłsudskiego 12. Laureatów w dwóch kategoriach poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 23 listopada (czwartek) o godz. 18:00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Wieczór uświetni koncert zespołu BASTARDA TRIO. W tym roku zespół ten otrzymał nominację do Fryderyków (Bastarda Trio & Sutari – kat. Album Roku Muzyka Korzeni). Artyści podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje utworom głęboki, medytacyjny charakter tworząc zarazem mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji średniowiecznych tematów, pieśni chorałowych, motetów, litanii. W trakcie gali wręczenia Nagrody zespół wykona również utwory inspirowane muzyką filmową. Darmowe wejściówki na wydarzenie można odebrać w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12.