Społeczne koncepcje kobiet i kobiecości ciągle się zmieniają. Są renegocjowane i poddawane dyskusji. Ekspozycja ta to historia wypowiedzi kobiet badających naszą teraźniejszość, w której nowe perspektywy i postrzeganie m.in. ideałów ciała, tożsamości płciowej i kobiecości ożywiają debatę publiczną. Każda Artystka w indywidualny sposób wnosi swą cząstkę do zbiorowej całości, posługując się językiem sztuki jako medium do przekazywania własnych doświadczeń. Językiem, którym mówią o swoich przekonaniach i poglądach, nawet jeśli przekraczają tym różne tabu w dyskursie publicznym.
Na ekspozycji zaprezentowane zostało blisko siedemdziesiąt dzieł dwudziestu artystek.
Warto też zajrzeć na patio Elektrowni i obejrzeć prace Edwarda Lutczyna - artysty, którego nie trzeba przedstawiać. Jego rysunki zwane potocznie „lutczynami” znają niemal wszyscy. Pierwsze, które ujrzały światło dzienne na łamach „Szpilek”, urzekły odbiorców wdzięczną kreską i nietuzinkowym poczuciem humoru, nieoszczędzającym nawet tak delikatnego tematu jakim są dzieci! Więcej, to właśnie z dzieci stworzył swoich pierwszoplanowych bohaterów, dając im odwagę i nieposkromioną ciekawość świata.
- Edward Lutczyn ma dystans do dobrodziejstw techniki i technologii. Uśmiechem kwituje neofitów zachłyśniętych cyfrowym światem. I zamiast myszką, wciąż posługuje się tradycyjnymi narzędziami – czego na oko nie widać! – mówi Monika Małkowska (kuratorka cyklu „Kadry pod napięciem”.
Z kolei sympatyków kina studyjnego zapraszamy na kryminał w reżyserii Piotra Smigasiewicza pt. „Wrobiony”. Doktor sztuki wyjeżdża do Włoch, gdzie ma zajmować się badaniem twórczości Caravaggia. Niespodziewanie wpada na trop fałszerzy dzieł sztuki.
Seans w sobotę godz.18.00, w niedzielę godz.15.45
Druga kinowa propozycja Elektrowni to dramat w reżyserii Agnieszki Woszczyńskiej pt. „Cicha ziemia”.
Anna (Żulewska) i Adam (Dymecki) wynajmują wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. Na miejscu okazuje się, że wymarzona willa nie spełnia ich oczekiwań. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje.
Seans w sobotę o godz.15.45, w niedzielę o godz.17.45
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl