Muzeum zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw: "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" oraz "Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku".
W Resursie Obywatelskiej natomiast na uczestników imprezy czekać będzie ekspozycja pn. "Nie poszła z dymem. Historia radomskiej "Tytoniówki", przygotowana ze zbiorów oraz przy współpracy firmy Imperial Tobacco, będącej kontynuatorem tradycji zakładów Polskiego Monopolu Tytoniowego, działającego w Radomiu od 1922 r. Wystawa inauguruje obchody stulecia istnienia fabryki.
Nocy Muzeów w Kamienicy Deskurów oraz w Resursie Obywatelskiej towarzyszyć będą interaktywne animacje dla rodzin prowadzone przez doświadczonych animatorów. Ekspozycja "Skąd to. Historia artykułów codziennego użytku" udostępniona przez Fabrykę Sztuk w Tczewie pozwala m.in. prześledzić drogę od krzaczka kawy, do aromatycznego napoju; od dwóch puszek połączonych drutem, do smartfona; od zabawy w kółko i krzyżyk, po gry komputerowe. Sporo miejsca poświęcono historii ubioru i jego elementów. Prezentowane są zarówno ciekawe informacje o tym, jak odzież zmieniała się w ciągu wieków, jak i repliki strojów z różnych epok.
W salach ekspozycyjnych będzie można zobaczyć także zbiory Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Placówka bowiem gromadzi pamiątki związane m.in. z radomskim przemysłem, jego znaczeniem i osiągnięciami, od czasów przedwojennych aż po rok 1989. Koncepcja Muzeum Sztuk w Tczewie została wzbogacona o przedmioty wytwarzane lokalnie przez radomskie przedsiębiorstwa. Prezentowane będą aparaty z Radomskiej Wytwórni Telefonów (przed wojną Fabryki Ericssona), która w czasach PRL zaopatrywała w aparaty telefoniczne o kwiatowych nazwach, nie tylko całą Polskę, ale też kraje tak odległe, jak Brazylia, Turcja czy Iran.
Na wystawie nie zabraknie oryginalnych rowerów wyprodukowanych w Fabryce Broni w Radomiu, będącej w latach 30. XX wieku największym producentem jednośladów w Polsce. Ich wytwarzanie kontynuowały następnie Zakłady Metalowe „Łucznik”.
Wystawa "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" przypomina o bogatej i niezwykłej historii Radomia w XX w. Możemy na niej poczuć klimat międzywojennego Radomia oraz przypomnieć sobie jak wyglądał gród nad Mleczną w okresie PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom.
Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny.