– To zasługa nas wszystkich, radomian. Na to wyróżnienie zasłużyliśmy codzienną pracą na rzecz miasta ze szczególnym uwzględnieniem sfery kultury. Wydarzenia, które pozwalają pokazywać nasze miasto i ludzi kultury, jak np. obchody rocznic Czerwca 76 czy Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza moglibyśmy wymieniać bardzo długo. Mogę obiecać, że wykorzystamy tę prestiżową nagrodę perfekcyjnie – mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski, odbierając symboliczny klucz z rąk wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowskiego i Krzysztofa Ambroziaka, starosty Powiatu Grójeckiego, który był Stolicą Kultury Mazowsza w 2023 roku.
Podczas uroczystości z okazji Kazików, została wręczona tradycyjna Nagroda im. św. Kazimierza. Jest ona przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. Decyzją komisji konkursowej otrzymał ją dr nauk medycznych Robert Wiraszka, lekarz onkolog, z zamiłowania badacz dziejów rodzimego lecznictwa i autor pięcioczęściowego cyklu wydawniczego poświęconego jego historii.
Ostatnia książka „Kompendium dziejów aptekarstwa w Radomiu do 1945 roku” ukazała się w 2023 r. Prezentuje nieznaną dotąd wiedzę z zakresu dziejów radomskiego aptekarstwa. Jak podkreślili członkowie komisji, zarówno ten, jak i poprzednie tomy są rezultatem wieloletniej, benedyktyńskiej pracy autora, świetnym przykładem popularyzacji wiedzy oraz umiłowania historii w perspektywie lokalnej.
W ramach obchodów święta patrona Radomia odbył się także tradycyjny Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Zwyciężyła reprezentacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Drugie miejsce ex aequo zajęły: drużyna prezydenta Radosław Witkowskiego, w której skład weszli także wiceprezydenci Mateusz Tyczyński i Łukasz Molenda, drużyna zastępczyń prezydenta Katarzyny Kalinowskiej i Marty Michalskiej-Wilk oraz reprezentacja Klubu Turystyki Rowerowej PTTK Orkan Radom im. Czesława Gossa.
Kaziki potrwają do 10 marca.