Finałowy weekend rozpocznie się w sobotę, 18 marca o godz. 18.00. W siedzibie Resursy zostanie zorganizowana dyskusja wokół herbu Radomia, którą będzie moderował Robert Utkowski.
Obowiązujący obecnie a ustanowiony w 1990 r. herb Radomia stanowi mało chlubny przykład rozminięcia się z zasadami heraldyki. Często wykorzystywany jest jako model złego projektu tego typu godeł. Miasto postanowiło to zmienić i dzięki powziętym już działaniom i opracowaniu historyczno-heraldycznemu autorstwa prof. Tomisława Giergiela z UMCS wypracowany został nowy projekt herbu miasta. Nawiązuje on wprost do najstarszej znanej pieczęci Radomia z 1421 r., czyli takiej, jaką mógł widzieć późniejszy święty i patron miasta – królewicz Kazimierz.
Podsumowanie tegorocznych Kazików nastąpi w niedzielę, 19 marca. Na godz. 15.00 zaplanowano jubileuszowy Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Ciesząca się dużą popularnością inicjatywa służy budowaniu tożsamości miasta i silnej identyfikacji z nim. W tym roku zmagania z pytaniami dotyczącymi tradycji i współczesności Radomia odbędą się już po raz dziesiąty.
Z kolei po raz piętnasty wręczona zostanie ciesząca się wielkim prestiżem wśród radomskich społeczników Nagroda im. św. Kazimierza, która przyznawana jest za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta.
Kto w tym roku powalczy o statuetkę? Komisja Konkursowa w składzie: Mateusz Tyczyński, Ewa Czerwińska, Sebastian Równy, Adam Duszyk, Robert Utkowski, Przemysław Bednarczyk oraz Paweł Puton, nominowała troje kandydatów:
Barbarę Łopytę - zgłoszoną przez Fundację „Republika Radomska”,
Stowarzyszenie Droga Mleczna - zgłoszone przez Stowarzyszenie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Martę Wiktorię Trojanowską - zgłoszoną przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia.
Gala wręczenia Nagrody odbędzie się w Resursie w niedzielę, po zakończeniu X Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.