Malarstwo Rajmunda Ziemskiego jest niezwykłe, niepowtarzalne i zaskakująco aktualne. Jego metaforyczne obrazy są pełne ekspresji, emocji oraz koloru.
Artysta malował fascynujące pejzaże, ale nie takie, jakie znamy i obserwujemy w rzeczywistości. Tworzył swoje własne, niepowtarzalne metafizyczne światy, których źródłem inspiracji była natura, ale też wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Ziemski nie naśladował niczego, lecz budował swoją własną rzeczywistość. Malował z pasją i odwagą, nie bojąc się eksperymentować z różnymi technikami i materiałami. Był artystą, który nieustannie rozwijał się twórczo i intelektualnie. Nieprzerwanie i z ogromną determinacją odkrywał nowe możliwości jakie daje malarstwo. Jego słynne „pejzaże” są źródłem poznania wewnętrznych przeżyć, pragnień, lęków i wspomnień, które kryją się w nich.
Wystawa w Elektrowni jest przeglądem jego twórczości, począwszy od pierwszej pracy, która powstała w 1947 roku (znajduje się w zbiorach rodziny), aż po pracę, która powstała tuż przed śmiercią.
Na wystawie zaprezentowanych zostało 130 prac Rajmunda Ziemskiego, nigdy wcześniej jego sztuka nie była prezentowana w tak szerokim zakresie.
„Moje obrazy nie mówią o urokach świata, a przestrzegają przed najgorszym, przed obłędem, przed dehumanizacją. Tak rozumiem swój obowiązek, swoją współodpowiedzialność człowieka za to, co się w tym najlepszym ze światów dzieje”. – Rajmund Ziemski
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl