Rezerwacja seansu i informacje pod numerem telefonu: 884 320 030
Zapisy na styczeń ruszają od 20 grudnia!
FLMY DO WYBORU
DRZEWA MILCZĄ, dokumentalny, reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2024, 84’ Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna. Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie.
Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie — to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.
Film towarzyszy niepewnym losom całej rodziny, która podczas pobytu w obozie dla uchodźców zmaga się z traumą i groźbą deportacji. Na pierwszym planie znajduje się jednak portret zwyczajnej i zarazem niezwyczajnej nastolatki. Runa kocha rysować, słuchać muzyki i uczy się języka polskiego, marząc o studiach prawniczych. Jej ucieczką od codzienności jest szkicownik, który z kronikarską starannością wypełnia kolejnymi obrazami, opowiadając swoją historię, zawieszoną w czasie i przestrzeni. Jednocześnie, z ogromną dojrzałością, stara się poprowadzić rodzinę ku nowemu rozdziałowi życia i odważnie patrzeć w niepewną przyszłość. Czy Runie uda się odnaleźć spokój i nowy dom dla siebie i bliskich?
„Drzewa milczą” to kreatywna fuzja kina dokumentalnego i animacji rysunkowej kreski autorstwa młodej bohaterki.
Film miał swoją polską premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim — Złotego Lajkonika, wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a także, przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu, nagrodę dla bohaterki filmu, którą otrzymała Runa. Laureat nagrody za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego od Uniwersytetu Łódzkiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Film był także prezentowany na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego na świecie: CPH Copenhagen International Documentary Film Festival w Danii czy Hot Docs Canadian International Documentary Festival w Kanadzie.
ROK Z ŻYCIA KRAJU, dokumentalny, reż. Tomasz Wolski, Polska 2024, 85’ Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników. Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności.
Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę?
„Rok z życia kraju” miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych w Konkursie Międzynarodowym.
Seanse gramy na zamówienie, rezerwacja i informacje pod numerem telefonu: 884 320 030
Kino studyjne działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.