Uczestnicy wędrówki poznają również sylwetkę św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona miasta, a także kobiet, które odegrały ważną rolę w jego historii (np. Maria Kelles-Krauz). Spacer będzie poprowadzony po angielsku, ale język polski również się na nim pojawi. W rolę przewodniczki wcieli się Aleksandra Węglicka, pracownik MBP, filolog angielski, amerykanistka, tłumacz i biegły sądowy. Zapraszamy w czwartek, 10 marca. Początek o godzinie 17:00. Zbiórka przy budynku filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13). Całość potrwa około dwóch godzin.
Będzie to pierwszy spacer w ramach projektu Discover Radom, który organizuje Filia nr 6 MBP. To zajęcia kulturowe przeznaczone głównie dla przebywających w naszym mieście obcokrajowców. Poświęcone są przybliżeniu działalności biblioteki, a także poznawaniu ciekawych kart historii, kultury, sztuki i rozrywki Radomia. Organizowane są dwutorowo. To przede wszystkim zajęcia stacjonarne w filii nr 6, na które uczęszcza 10- osobowa grupa. Spotkanie zapoznawcze odbyło się 24 lutego, a kolejne zaplanowane są na 24 marca, 21 kwietnia oraz na 19 maja.
Oprócz nich organizowane są otwarte dla wszystkich spacery tematyczne przybliżające nieznane fakty i smaczki związane z naszym miastem i Polską. Marcowy je rozpocznie. Na następne zapraszamy: 7 kwietnia (poezja i literatura – spacer po centrum miasta śladami wielkich nazwisk (Kochanowski, Mickiewicz, Sienkiewicz, Słowacki), 12 maja (sztuka, malarstwo, film – Malczewski, Wajda, Brandt) oraz 28 maja (rzemiosło i lotnictwo – zaczęło się w Radomiu). Wszystkie rozpoczną się o godz. 17:00 pod budynkiem MBP przy ul. Piłsudskiego 12 i potrwają około dwóch godzin.
Dodatkowo, w ramach zajęć stacjonarnych, na 21 kwietnia zaplanowane jest spotkanie z radomskimi twórcami: rzeźbiarzem Dominikiem Wdowskim i jego żoną Dominiką Wdowską, pisarką ikon i wykonawczynią witraży oraz malarką impresjonistyczną Danutą Gogułą z Iłży. Ostatnie zajęcia odbędą się 23 czerwca. Będzie to – prawdopodobnie – wyjazd do Iłży śladami Leśmiana. Wstęp na wszystkie spotkania i spacery w ramach projektu jest bezpłatny.
Zarówno spotkania stacjonarne, jak i spacery prowadzi w języku angielskim Aleksandra Węglicka z Filii nr 6 MBP. W razie potrzeby będzie też pełnić funkcję tłumacza.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminów spotkań z zaproszonymi artystami. Wobec tego zmianie może ulec tematyka planowanych spotkań.