Piątek 4 kwietnia
Izydora, Wacława, Platona

Amfiteatr zaprasza na darmowe warsztaty

dm, MOK "Amfiteatr", UM Radom 2022-03-15 09:41:00

Czym jest kompost i jakie pełni funkcje? Jakie organizmy w nim żyją? Jak zbudować własny kompostownik?  Dlaczego kompostownik jest tak ważny w ogrodzie? Odpowiedzi na te i inne pytanie będzie można poznać podczas warsztatów, na które 26 marca od godz. 15:00 zaprasza Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” przy ul. Śniadeckich 2. 

Warsztaty poprowadzi Magdalena Oprządek – geografka oraz geoekolożka, która na co dzień Pracuje w Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mateusz Skłodowski – biolog, ekolog, pracownik Działu Edukacji.

„Są to pierwsze warsztaty wokół ogrodu, dlatego zaczynamy od początku, a więc od podłoża, w którym rosną rośliny. Chcemy opowiedzieć o kompoście, który jest nawozem, podłożem, a nawet środkiem ochrony roślin. Korzystanie z kompostu ma też wymiar w ochronie przyrody i o tym też będziemy opowiadać. Zajrzymy do kompostu, odkrywając jego mieszkańców, a na koniec użyczymy go do wykonania kompostowych kul nasiennych” – tak organizowane warsztaty opisuje MOK „Amfiteatr” na swojej stronie (https://amfiteatr.radom.pl/wydarzenia/kompost-jego-mieszkancy-i-bomba-warsztaty-o-kompostowaniu/).

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, jednak wcześniej należy się zapisać (przez link powyżej).

Przy okazji warsztatów zostanie wznowiony, prowadzony w ubiegłych latach, cykl zbiórek surowców wtórnych na terenie naszego miasta. Akcja ma zachęcić radomian do oddawania makulatury, a także wzbudzić poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska, co w rezultacie przyczyni się do podniesienia poziomów recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. stanowisko edukacyjne, na którym będzie prezentowany wzorcowy sposób gromadzenia odpadów komunalnych. Za udział w akcji, uczestnicy otrzymają materiały promocyjne i edukacyjne dot. selektywnego zbierania odpadów.

Ponadto podczas warsztatów zostanie uruchomiony mobilny punkt informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Będzie też można złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W ramach projektu LIFE14 CCA/PL/000101 „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” mieszkańcom miasta zostanie ufundowanych 50 sadzonek drzew. Po wydaniu sadzonki i wskazaniu przez jej właściciela miejsca posadzenia, drzewo zostanie zarejestrowane w bazie drzew na stronie Radomskie Drzewa (drzewa.radom.pl), gdzie właściciel takiej sadzonki będzie mógł osobiście aktualizować informacje na jej temat, dodać zdjęcie i w ten sposób brać czynny udział w rozwoju zieleni na terenie Radomia. Każdy kto otrzyma taką sadzonkę będzie mógł ją zasadzić w przydomowym ogródku.

Jednocześnie w tym samym dniu od godz. 15:00 do godz. 17:00 dla fanów fotografii organizowane będą plenerowe warsztaty FOTO-WIOSNA. Poprowadzi je Patryk Wikaliński. Uczestnicy warsztatów szukać będą oznak wiosny i spróbują je utrwalić ca pomocą smartfonów. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap