Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę na to, że wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań jest konieczne nie tylko w obszarze zdrowia czy administracji, lecz także w innych podstawowych filarach życia społecznego, takich jak edukacja, kultura, sport czy turystyka. – Na innowacyjność trzeba się otworzyć. To przyspiesza rozwój, usprawnia pracę, oszczędza czas i zasoby. W ten sposób możemy wspierać procesy nauczania czy zwiększać dostępność do wytworów kultury. Mazowieckie instytucje kultury i szkoły udowadniają, że jest to możliwe, że to działa i pomaga – powiedział.
Projekt zgłoszony do konkursu przez Zespół Szkół Technicznych w Radomiu nosił tytuł „Metamorfoza technologiczna przygotowująca system szkolny na wyzwania XXII wieku”. Pierwszy etap polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu przy udziale samych uczniów łącza światłowodowego dla komunikacji między szkolnymi budynkami. Drugi etap polegał na skonfigurowaniu urządzeń podłączonych do przewodów światłowodowych w taki sposób, aby możliwa była bezpieczna transmisja danych. Kolejnym krokiem było stworzenie unikatowej sieci bezprzewodowej najnowszej generacji. Została wprowadzona usługa Office 365, która z założenia ujednolicała sposób komunikacji i przechowywania danych poprzez stworzenie kont dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo w Zespole Szkół Technicznych, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wszystkie sale komputerowe zostały połączone z serwerem za pomocą kabli światłowodowych. Szkoła zakupiła niezbędny sprzęt, natomiast ułożenie i konfiguracja leżała po stronie naszych uczniów i nauczycieli. Dzięki realizacji projektu, szkoła może rozwijać współpracę z partnerami z różnych branż przemysłu.
Zespół Szkół Technicznych, w konkursie „Mazowiecki Lider Cyfryzacji”, za zajęcie III miejsca w kategorii „Cyfrowa szkoła” otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł.