W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w zakupie linki wędkarskiej.
1. Którą linkę do połowu wybrać?
2. Czym się różni plecionka od żyłki?
3. Zalety i wady plecionek oraz żyłek
Którą linkę do połowu wybrać?
Decyzja o wyborze linki do połowu zależy od kilku czynników, przede wszystkim rodzaju ryby, metody wędkowania i aktualnej pogody. Przed wyborem odpowiedniego produktu, warto więc poznać zalety i wady obu, a potem nabyć konkretny produkt w specjalistycznym sklepie internetowym https://wedkarz.pro/zylki-i-plecionki.
Czym się różni plecionka od żyłki?
Plecionka to rodzaj linki utworzonej przez połączenie wielu włókien, dzięki czemu jest wytrzymała i sztywna, przez co często pełni funkcję przyponu, czyli elementu łączącego przynęty lub haczyk z żyłką. Jest też przy tym dosyć głośna i dzięki jaskrawej kolorystyce dobrze widoczna w wodzie, dlatego raczej nie powinna być stosowana w czasie łowienia ryb o wyostrzonych zmysłach. Za wyższą jakość plecionki należy zapłacić więcej, dlatego też jest ona sporo droższa od żyłki, co często zniechęca zwłaszcza początkujących wędkarzy.
Zalety i wady plecionek oraz żyłek
Plecionki sprawdzą się znakomicie podczas łowienia drapieżnych i dużych ryb, np. szczupaków czy sumów. Z racji tego, że są one nierozciągliwe, nadają się świetnie do połowu metodą „jerkową” z zastosowaniem ciężkich przynęt, które są zarzucane na duże odległości. Stosowanie w tej sytuacji żyłek wydaje się mocno niepraktyczne, bowiem pod wpływem sporego ciężaru i licznych szarpnięć rozciągają się one, czego efektem jest osłabienie ruchliwości przynęty. Z tej samej przyczyny warto użyć plecionki na łowisku z twardymi zaczepami, np. przy połowie karpi, które lubią chować się w powalonych pniakach i krzakach.
Nierozciągliwość może być również wadą, ponieważ kiedy żyłka wyraźnie sygnalizuje o „zmęczeniu materiału”, dzięki czemu można w porę ją wymienić, to plecionka bez ostrzeżenia pęka. Z kolei intensywność barw plecionek jest z jednej strony zaletą, umożliwia bowiem połowy na dużych głębokościach, a z drugiej wadą – przez to, że bardzo łatwo je zauważyć (i usłyszeć – są dość hałaśliwe), nie nadają się one do połowu ryb płochliwych i ostrożnych. Mogą również łatwo nasiąkać wodą, co znacznie utrudnia łowienie w czasie mrozu.
Z pewnością zalet i wad żyłek oraz plecionek można znaleźć sporo więcej. Jednakże już te wyżej wymienione mogą pomóc w wyborze produktu, który najlepiej spełni konkretne wędkarskie potrzeby.