Czwartek 19 września
Januarego, Konstancji, Teodora
RADOM aktualna pogoda

Zrozumieć swoje picie. Kiedy zaczyna się problem?

as 2024-09-12 15:38:00

Z uzależnieniem od alkoholu zmaga się znaczna część polskiego społeczeństwa. Wysokoprocentowe trunki są nieodłącznym elementem towarzyskich spotkań i często sposobem na złagodzenie stresu. Niebezpiecznie staje się jednak, gdy picie stanowi nieodłączny element naszego życia. Nie każdy zdaje sobie sprawę ze skali problemu, jakim jest alkoholizm. Czym charakteryzuje się choroba alkoholowa? Jak leczyć uzależnienie od alkoholu? Co świadczy o alkoholizmie? Podpowiadamy.

Definicja alkoholizmu

Pod tym określeniem kryje się zespół uzależnienia od alkoholu, któremu towarzyszy wzrost tolerancji na wysokoprocentowe trunki. Definicja alkoholizmu opracowana przez Światową Organizację Zdrowia wskazuje, że jest to stan zmian psychicznych oraz somatycznych charakteryzujący się określonymi reakcjami behawioralnymi. Nadużywanie alkoholu nieuchronnie wiąże się z wystąpieniem zależności psychicznej i fizycznej. To jeden z najbardziej niebezpiecznych nałogów, który prowadzi do zaburzenia pracy wielu narządów wewnętrznych. Spożywanie w nadmiarze napojów alkoholowych jest toksyczne dla organizmu i może przyczynić się m.in. do stłuszczenia lub nawet marskości wątroby.

Alkoholizm to choroba, która często rozwija się latami. W aspekcie społecznym prowadzi do degradacji osoby uzależnionej i często również najbliższych. Wraz z postępem choroby rozpoczyna się izolacja od społeczeństwa Zwykle dochodzi też do utraty zdolności komunikacyjnych. Alkoholizm nieuchronnie prowadzi do patologii w rodzinie i problemów z prawem. W zaawansowanym stadium choroby osoby uzależnione często zaniedbują obowiązki domowe oraz zawodowe.

Wyróżnia się aż 4 fazy uzależnienia. Pierwsza z nich (przedalkoholowa) oznacza picie towarzyskie i zwykle trwa 2 lata. II faza alkoholizmu (ostrzegawcza) charakteryzuje się zwiększoną koncentracją na możliwości wypicia alkoholu i wzrostem tolerancji wysokoprocentowych trunków. W III (krytycznej) mamy do czynienia z utratą kontroli nad piciem i „moralnym kacem”. W fazie IV (przewlekłej) istnieje skłonność do popadania w tzw. ciągi alkoholowe oraz zmniejszenie tolerancji na alkohol.

Wczesne sygnały świadczące o problemach z alkoholem

Początkowe objawy mogą nie wzbudzać podejrzeń zarówno u osoby uzależnionej, jak i najbliższego otoczenia. Zauważalne jest jednak odmienne podejście do picia. Osoba uzależniona podświadomie szuka okazji do sięgnięcia po napoje z procentami. Powoli zaczyna mieć przekonanie, że alkohol działa na nią odprężająco, redukując przy tym napięcie oraz stres. Coraz częściej sięga po napoje alkoholowe, po to by odstresować się i zapomnieć o codziennych troskach. Po pewnym czasie zaczyna pić więcej niż wcześniej. U osoby uzależnionej często pojawia się niekontrolowana chęć wypicia i sięganie po kieliszek w samotności.

Jak rozpoznać, że picie alkoholu stało się problemem?

Do podstawowych symptomów choroby alkoholowej zalicza się:

  • odruch sięgania po alkohol, któremu towarzyszy wręcz poczucie przymusu,

  • występowanie objawów abstynencyjnych, w tym „zapijanie kaca”,

  • trudności w powstrzymaniu się od sięgnięcia po alkohol, utrata kontroli w piciu do założonego poziomu,

  • zmianę dotychczasowego trybu życia i tolerancji organizmu na alkohol.

Osoba uzależniona zaczyna odczuwać głód alkoholowy, co oznacza silne pragnienie wypicia jakiegokolwiek trunku. Zauważalne jest rozdrażnienie, lęk oraz niepokój bez wyraźnej przyczyny. Do tego dochodzi brak energii i zaburzenie koncentracji. Wymienione symptomy często mijają na chwilę po spożyciu alkoholu. Uzależniony przestaje kontrolować swoje zachowania, będąc pod wpływem. Pije coraz więcej i częściej. Życie osoby zmagającej się z nałogiem zaczyna koncentrować się wokół picia. Pomimo tego, że ma świadomość szkodliwości alkoholu i złego samopoczucia następnego dnia, nie może powstrzymać się przed otwarciem butelki wina czy innego trunku.

Alkoholizm. Kiedy szukać pomocy?

Im wcześniej zdamy sobie sprawę ze skali problemu, tym lepiej. Niezwykle ważna jest otwartość na pomoc i skorzystanie z dostępnych form wsparcia. Można je znaleźć m.in. w poradniach leczenia uzależnień czy biorąc udział w grupach AA. Nieocenione jest również wsparcie rodziny i przyjaciół oraz odtrucie alkoholowe, które przeprowadzone zostanie pod okiem specjalistów. Do uzupełnienia terapii indywidualnej lub grupowej wykorzystuje się leczenie farmakologiczne. Osobie uzależnionej podawane są preparaty, które niwelują objawy odstawienia alkoholu. Dodatkowym wsparciem jest implantacja leku wykazującego działanie awersyjne. Zabieg wszywki alkoholowej w Radomiu wykonuje m.in. klinika Meditus.

Wczesne rozpoznanie alkoholozmu – dlaczego jest tak ważne?

Leczenie alkoholizmu nie należy do łatwych zadań. Niezwykle ważna jest samoświadomość oraz wczesne rozpoznanie problemu. Warto o nim rozmawiać z najbliższym otoczeniem. Osoby uzależnione mogą skorzystać z różnych form pomocy. Dużym wsparciem w leczeniu choroby alkoholowej jest m.in. wszywka alkoholowa. Radom to tylko jedno z wielu miast, w jakim można przeprowadzić taki zabieg.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych